Τρίτη 3 Ιουλίου 2012

Η παρουσία της Ελλάδας στο 21ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ελσίνκι

Με ένα μετάλλιο, έξι πλασαρίσματα στις πρώτες οχτάδες και συνολικά 11 συμμετοχές σε τελικούς, ολοκλήρωσε η ελληνική
αποστολή την παρουσία της στο 21ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, στο Ελσίνκι.

Η παρουσία της ομάδας σε γενικές γραμμές χαρακτηρίζεται επιτυχημένη, δεδομένο του ότι εξαρχής ο στόχος ήταν η συμμετοχή σε όσο το δυνατόν περισσότερους τελικούς. Το συνονθύλευμα νέων και παλιών αθλητών άφησε υποσχέσεις για το μέλλον και δημιούργησε την προσδοκία πως στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, η Ελλάδα μπορεί να έχει αξιοπρεπή παρουσία.
Πέραν της Νικόλ Κυριακοπούλου που κατέκτησε το μετάλλιο με άλμα στα 4,60 μ.στο επί κοντώ, ξεχώρισε ο Κώστας Φιλιππίδης με την πέμπτη θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών με άλμα 5,72 μέτρα. Εξίσου θετική η παρουσία και της Νίκης Πανέττα στο τριπλούν με 14,23 μέτρα, στην πρώτη της συμμετοχή σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης. Ο Περικλής Ιακωβάκης δεν μπόρεσε να πετύχει τον στόχο του και να κατακτήσει μετάλλιο, ωστόσο δεν περνάει απαρατήρητη η τέταρτη συμμετοχή του σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Εντυπωσιακή κούρσα έκανε στον ημιτελικό των 110 μ. εμπ., ο Κώστας Δουβαλίδης, που με 13.37 βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ. Ο αθλητής στον τελικό κατέλαβε την όγδοη θέση. Κάτι παραπάνω από συμμετοχή στον τελικό των 200 μ., θα μπορούσε να διεκδικήσει ο Λυκούργος Τσάκωνας, ο οποίος ακυρώθηκε στον ημιτελικό, καθώς πάτησε την εσωτερική γραμμή του διαδρόμου του.
Η Ελλάδα επέστρεψε στον πίνακα των μεταλλίων μετά από έξι χρόνια, καθώς η χώρα δεν είχε πάρει μετάλλιο στην διοργάνωση του 2010 στη Βαρκελώνη. Το πρωτάθλημα του Ελσίνκι είναι το πρώτο που γίνεται ανά δύο χρόνια (μέχρι το 2010 οι αγώνες γίνονταν κάθε τέσσερα χρόνια), ενώ την σκυτάλη για το 2014 πήρε η Ζυρίχη.
Η ελληνική αποστολή επιστρέφει σήμερα το βράδυ στην Ελλάδα, χωρίς όμως την Νικόλ Κυριακοπούλου, η οποία βρίσκεται στη χώρα από τα ξημερώματα της Δευτέρας.