Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

Έχασε 3-0 από τη Κηφισιά η Νίκη Αιγινίου

Ο Α.Ο.Κηφισιάς ζευγάρωσε τις νίκες του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ κατακτώντας το πρώτο του εκτός έδρας τρίποντο. Μετά τη νίκη του στην πρεμιέρα επί του Α.Ο.Φοίνικα, η ομάδα
του Κώστα Αρσενιάδη πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί της Νίκης Αιγινίου και οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Κηφισιά ήταν ο Γιοβάνοβιτς με 19 πόντους.
Η Κηφισιά είχε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια των σετ. Η Νίκη απείλησε στο 2ο σετ όταν και προηγήθηκε με 16-15 αλλά η προσπάθεια της δεν είχε συνέχεια και τελικά γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα της. Κορυφαίος της ομάδας του Αιγινίου ήταν ο Μακλάχλιν.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου.
Διακύμανση...
1ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 21-25.
2ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 20-25.
3ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 21-25.
Τα σετ: 21-25, 20-25, 21-25.
*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 3 άσσοι, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Κηφισιάς 5 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Γεωργόπουλος Βασίλης 9 (7/23 επιθ, 2 άσσοι), Μπλάνκεναου 2 (2/3 επιθ), Χριστοφορίδης 4 (4/7 επιθ), Νταλιέγκε 5 (1/7 επιθ, 4μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 5 (5/20 επιθ), ΜακΛαχλίν 15π. (14/24 επιθ, 1 μπλοκ, 73% υπ) / Παράσογλου (λ. - 100% υπ), Αναστασιάδης 3 (2/4 επιθ, 1 μπλοκ), Γκορίδης, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Αλέξανδρος (0/1 επιθ), Αγγέλης (λ).
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 7π. (1/2 επιθ, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Σουλτανόπουλος 6 (4/10 επιθ), Ντε Σούσα 11 (11/20 επιθ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 8 (6/13 επιθ, 1 άσσος, 65% υπ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/7 επιθ, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 19 (18/36 επιθ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ. - 47% υπ), Μακ Αλμοντ, Κούνας, Μουρούτης, Ρούσσης, Κόντος (λ).

«Παίξαμε καλά»
«Οταν κερδίζεις με 3-0 σημαίνει πως έχεις παίξει σωστά απέναντι στον αντίπαλο σου. Παίξαμε καλό βόλεϊ και όταν πιεστήκαμε δεν κάναμε λάθη. Μου άρεσε η Νίκη Αιγινίου, είχε πάθος και μαχητικότητα», δήλωσε ο προπονητής του ΑΟΚ Κώστας Αρσενιάδης.

«Πρόβλημα στην επίθεση»
«Ξέραμε πως είχαμε να παίξουμε με έναν καλό αντίπαλο. Προετοιμαστήκαμε καλά και δώσαμε έμφαση να χαλάσουμε την υποδοχή των αντιπάλων μας. Η Κηφισιά έχει ταλέντο στην επίθεση. Ότι χάσαμε 3-0 είναι κάτι βαρύ. Πρέπει να δουλέψουμε και να βρούμε λύση στην επίθεση», είπε ο Γιάννης Μέλκας.