Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

Νίκη Αιγινίου - Άρης 2-3 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι/ Ρεπορτάζ, δηλώσεις, φωτογραφίες

Η Νίκη δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και ο Άρης πήρε τη νίκη 3-2 σετ

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο Άρης και μάλιστα εκτός έδρας επί της Νίκης Αιγινίου. Ο αγώνας έγινε... θρίλερ μετά το 2ο σετ καθώς ο Άρης προηγήθηκε 2-0 αλλά η Νίκη Αιγινίου με αντεπίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με το εντυπωσιακό 15-02 που είναι σοκρ ρεκόρ σε τάι μπρέικ σε αγώνα της Volleyleague.
Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Παπαδημητρίου, Κυριακίδη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα δεν απειλήθησε σε κανένα σημείο των δύο πρώτων σετ έχοντας μεγάλες διαφορές στο σκορ. Από την αρχή του 3ου σετ ο Κράβαρικ έβγαλε τον Κυριακίδη για να τον προφυλάξει. Η Νίκη βρήκε την ευκαιρία να περάσει στην αντεπίθεση αφού πρώτα βελτίωσε την υποδοχή της. Η ομάδα του Γιάνη Μέλκα μεταμορφώθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να κάνει και την ανατροπή κι έτσι έμεινε χωρίς νίκη μετά και την 4η αγωνιστική.
Ο Άρης με τα σερβίς του Χαριτωνίδη ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 5-1 και αργότερα στο σερβίς πήγε ο Παπαδημητρίου εκτοξεύοντας τη διαφορά με την υποδοχή των γηπεδούχων να κάνει τραγική εμφάνιση. Ηταν η πρώτη νίκη του Κράβαρικ επί του Μέλκα σε προπονητικό επίπεδο.

5ο σετ: 1-5, 1-10, 1-12, 2-15

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 0 άσσοι, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 7 άσσοι, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 21-25, 25-22, 25-21, 02-15)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Γεωργόπουλος 13π(13/38 επ), Αναστασιάδης 4(1/3 επ, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 12(10/15 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13(11/30 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ), ΜακΛαχλίν 10(7/22 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ), Χριστοφορίδης 10(7/8 επ, 3 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 55% υπ), Μπλάκεναου 4( 2/5 επ, 2 μπλοκ), Παράσογλου, Γεωργόπουλος 1(1/2 επ)

ΑΡΗΣ (Αντρέι Κράβαρικ): Κυριακίδης 4π (4/11 επ), Ντινάς 6(5/7 επ, 1 μπλοκ), Ρόλτζιτς 14(11/31 επ, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 7(2/3 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Γάτσης 4(2/9 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 31(26/56 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 72% υπ), Ναζίρης, Χατζηπαραδείσης 4(1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ)

Δηλώσεις Μέλκα, Κράβαρικ
 Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας και του Άρη Αντρέι Κράβαρικ δήλωσαν μετά τη νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης με 3-2:
Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας είναι πικραμένος από το τρόπο που χάθηκε το τάι μπρέικ:
«Είναι ντροπή να χάνουμε τάι μπρέικ με 15-2 και μάλιστα από έναν Άρη που είχε προβλήματα. Δείξαμε ότι μας φτάνει ο βαθμός και αυτό είναι που με ενοχλεί. Το παιχνίδι παίχτηκε στα λάθη και στην επίθεση. Τα δύο πρώτα σετ τα πήρε ο Άρης γιατί ήταν καλύτερος στην επίθεση. Μετά το 3ο σετ ήμασταν εμείς καλύτεροι στην επίθεση. Από τη στιγμή που ισοφαρίσαμε 2-2 σετ περίμενα να κάνουμε την ανατροπή απέναντι σε μία ομάδα που δεν είναι στα καλύτερα της. Ο Άρης ήταν καλύτερος στο σερβίς και στην υποδοχή. Εμείς δεν πιάσαμε όσο έπρεπε στο σερβίς και δεν πιέσαμε. Ζητάω συγγνώμη και από τους διαιτητές Θέμελη, Σιμίδη για τις διαμαρτυρίες μου πάνω στην ένταση του αγώνα».
Αλλά και ο προπονητής του Άρη Αντρέι Κράβαρικ παρά τη νίκη δεν έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών μου:
«Είμαι ευχαριστημένος από τα σετ που κερδίσαμε. Δεν μπορώ, όμως, να εξηγήσω πως μπορείς να κερδίσεις τα δύο πρώτα σετ και με τον τρόπο που κερδίζεις το πέμπτο τι στην ευχή συνέβη στο τρίτο και στο τέταρτο σετ. Χάρηκα ιδιαίτερα με τον Παπαδημητρίου που παρότι δεν  ξεκίνησε βασικός ξεχώρισε με το χαρακτήρα που έδειξε στο διάστημα που αγωνίστηκε. Πραγματικά ο Θοδωρής ήταν εξαιρετικός. Δεν έχω ξαναδεί τάι μπρέικ με 15-2. Ήταν ένας περίεργος αγώνας. Κρατάμε τη νίκη αλλά θα προτιμούσα να είχαμε κάνει το 3-0 και να είχαμε πάρει το τρίποντο».

Το ρεπορτάζ και οι δηλώσεις του αγώνα είναι μία ευγενική προσφορά του site volleyleague