Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

3-2 η Νίκη Αιγινίου τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με ψυχή και ελπίδες για τη συνέχεια...

Η Νίκη Αιγινίου έδωσε «μάθημα» στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2

Η Νίκη Αιγινίου έκανε την έκπληξη της 20ης αγωνιστικής και παρά τα μεγάλα αγωνιστικά προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει, νίκησε 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα και πήρε σπουδαίο δίποντο στην προσπάθεια της να μείνει στην κατηγορία.
Παρότι διατηρήθηκε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας πλησίασε στον ένα βαθμό την
Παναχαϊκή που είναι στην 11η θέση. Αντίθετα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε μόλις έναν βαθμό που τον φέρνει -3 πίσω από τον Ολυμπιακό, αλλά ισόβαθμο με την Κηφισιά η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο (με τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα).
Κάθε σετ ήταν και ένα ξεχωριστό... ματς στο Αιγίνιο με τον Εθνικό να έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 3ο σετ ο Εθνικός πήρε 19 πόντους από επίθεση και στο 3ο σετ 9 πόντους από επίθεση.
«Αποκάλυψη» για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκορίδης που πήρε τη θέση του Νταλίγκι (εγκατέλειψε την προσπάθεια μετά το 1ο σετ λόγω τραυματισμού) και ήταν από τους διακριθέντες του αγώνα. Μεγάλο παιχνίδι έκαναν ο Μαυροβουνιώτης και ο Παλέντζας που κράτησαν την ομάδα τους στην επίθεση και στάθηκαν δίπλα στον ηρωικό Μακλάχλιν ο οποίος παρότι είχε σοβαρούς τραυματισμούς σε ώμο και πόδι έβγαλε με επιτυχία τον αγώνα.
Η Νίκη δεν φοβήθηκε τον Εθνικό και παρότι έχασε το 1ο σετ ρίσκαρε στο σερβίς και στο μπλοκ και μπήκε στον αγώνα. Οι ακρίτες μετά το 8-5 του 1ου σετ πήραν προβάδισμα και έκαναν εύκολα το 1-0 με 25-17. Από εκεί και πέρα πίστεψαν πως θα έκαναν περίπατο αλλά διαψεύστηκαν.
Η ομάδα της Πιερίας με αποτελεσματικό σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού. Η ακριτική ομάδα δεν είχε την σπιρτάδα άλλων αγώνων και στην επίθεση έκανε πολλά λάθη. Χαρακτηριστικό ήταν ότι στο 4ο σετ η Νίκη πήρε προβάδισμα με 16-9 και ισοφάρισε σε ρυθμό περιπάτου.
Μετά την ισοφάριση η Νίκη είχε ενθουσιασμό και πάθος στο τάι μπρέικ και με όπλο το μπλοκ είχε από την αρχή προβάδισμα και έφτασε δίκαια στη νίκη που μπερδεύει πολύ την κατάσταση ενόψει των πλέι άουτ καθώς οι τέσσερις τελευταίες ομάδες έχουν διαφορά μόλις 5 βαθμών!
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-8, 15-12
Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-15, 22-25, 25-16, 15-12)
* Οι πόντοι της Νίκης προήθλαν από 60 επιθέσεις, 6άσσους, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 57 επιθέσεις, 9 άσσους, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλου
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 23 (19/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αναστασιάδης 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 18 (13/20, 5 μπλοκ 70% υπ-70% άριστες), ΜακΛάχλιν 13 (12/22 επ,1 άσσος, 75% υπ - 75% άριστες), Χαραλαμπίδης 13 (6/12 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Αγγελής (λ - 64% υπ - 58% άριστες), Γεωργόπουλος, Κιοσσές, Μπλανκενάου, Γκορίδης 8 (7/7επ, 1 άσσος)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 19 (13/28 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (15/27 επ, 4 άσσοι,2 μπλοκ, 62% υπ - 56% άριστες), Σιδηρόπουλος 2 (2/4 επ), Παπάζογλου 9 (8/12 1 μπλκ), Δαλακούρας Α 12 (10/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ - 67% άριστες), Ανδρεάδης 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ- 56% υπ - 53% άριστες), Δαλακούρας Κ, Αγγελόπουλος, Κασαμπαλής.
Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Γέλασε λίγο το χειλάκι μας. Δεν είχαμε άλλη επιλογή από το να ρισκάρουμε στο σερβίς μας και μας βγήκε. Έπαιξε πολύ καλά η ομάδα μου. Η νίκη αυτή μας δίνει παράταση ζωής και μας κάνει να πιστεύουμε πως μπορούμε να ανατρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση. Τώρα πάμε στη Λαμία για να δοκιμάσουμε εκεί τη τύχη μας. Συγχαρητήρια στα παιδιά».
Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Δυστυχώς δεν παίξαμε καλά. Δεν είχαμε συνέχεια στο παιχνίδι μας. Κάναμε μαζεμένα λάθη στην επίθεση. Η ομάδα έδειξε κουρασμένη μέσα στον αγώνα αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Τα πράγματα μπερδεύτηκαν πολύ. Συγχαρητήρια στη Νίκη Αιγινίου».