Κυριακή 13 Απριλίου 2014

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 2-3 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ

Η Παναχαϊκή έμεινε όρθια  στο Αιγίνιο, 3-2 τη Νίκη

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ η Παναχαϊκή κατάφερε να πάρει τη Νίκη στο Αιγίνιο με 3-2 και να μείνει «ζωντανή» στη μάχη της παραμονή στην
Volleyleague ΟΠΑΠ.
Μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ η διαφορά με τον Παναθηναϊκό διατηρήθηκε στους 3 βαθμούς.
Στο 1ο σετ η Νίκη Αιγινίου μπήκε δυνατά και με επίθεση στο 48% και σταθερή υποδοχή είχε συνέχεια το προβάδισμα με μεγάλη διαφορά 9-5, 15-10, 20-16 και 23-20. Η Παναχαϊκή με δύο μπλοκ του Μπρίγκμαν κατάφερε να μειώσει στον πόντο 24-23 και το σετ να τελειώσει με επίθεση από τον Παλέντζα ο οποίος μάλιστα αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου μετά το 5-5 η Παναχαϊκή έκανε δύο μεγάλα σερί. Την πρώτη φορά 5-0 για το 13-7 και την δεύτερη 4-0 για το 18-8. Παρόλα αυτά το ματς έγινε ντέρμπι καθώς οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικά τους σερί 5-0 για 18-13 και στη συνέχεια με άλλο ένα σερί 4-0 μείωσαν 20-17, ενώ στο τελείωμα του σετ προσπέρασαν και με 24-23 χωρίς να καταφέρουν να πάρουν το σετ το οποίο πήγε στην Παναχαϊκή με 27-25.

Ντέρμπι έγινε και στο 3ο σετ όπου υπήρχαν και πάλι μεγάλες εναλλαγές στο σκορ. Η Νίκη προηγήθηκε 10-7, απάντησε η Παναχαϊκή με ισοφάριση στο 16-16 και με σερί 3-0 πέρασε μπροστά με 20-17 και μέχρι το τέλος κράτησε το προβάδισμα για το 25-22.

Στο 4ο σετ η Παναχαϊκή είχε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στη νίκη με 3-1 σετ όταν προηγήθηκε με 18-15 αλλά η Νίκη έκανε σερί 5-0 και γύρισε τον αγώνα με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα για την διαιτησία. Παράπονα είχαν και οι γηπεδούχοι στο 2ο σετ. Ακολούθησαν σκληρές μάχες πόντο πόντο και η Νίκη έκανε το 25-23 και το 2-2 σετ.

Από την αρχή του 5ου σετ οι πατρινοί πήραν προβάδισμα και 7-2 και 10-4 και έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του τάι μπρέικ που τους έδωσε το πολύτιμο δίποντο.
5ο σετ: 2-5, 4-10, 7-12, 9-15
*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Νταλιέγκε 5 (5/12 επ), Μαυροβουνιώτης 11 (9/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ - 52% άριστες), Μακ Λαχλίν 16 (13/31 επ, 3 μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 13 (5/9 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Παλέντζας 27 (21/39 επ, 6 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 56% υπ - 41% άριστες), παράσογλου (λ, 53% υπ - 26% άριστες), Γεωργόπουλος, Μπλανκενάου 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Γκορίδης 3 (3/4 επ)
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 20 (16/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Σαρικεΐσογλου 13 (12/26 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 27% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μπρίκμαν 20 (10/20 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 26 (26/48 επ), Βλαχοστάθης / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 70% υπ - 52% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Π. Ρουμελιώτης 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ), Πεφάνης.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Χάσαμε έναν κρίσιμο αγώνα. Μας έμειναν μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή αλλά στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι δύσκολα. Πρέπει να σεβαστούμε τον σύλλογο και τους εαυτούς μας και να τα δώσουμε όλα μέχρι το τέλος. Ηταν ένας σκληρός αγώνας. Υπάρχει στεναχώρια που έχουμε φτάσει σε αυτή τη δύσκολη θέση αλλά πρέπει να κρατήσουμε το κεφάλι ψηλά. Αυτό είπα και στα παιδιά όταν μπήκα στα αποδυτήρια».
Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Νικήσαμε έναν ακόμα ματς στα πλέι άουτ και συνεχίζουμε. Εμείς έχουμε το κεφάλι ψηλά. Στο 4ο σετ υπήρχαν μπάλες που ήταν εναντίον μας και γύρισαν το 15-8 που είχαμε προβάδισμα. Η Νίκη δεν είχε να χάσει πολλά, μπήκε δυνατά και πήρε το 1ο σετ. Σημασία έχει ότι πρέπει να σταθούμε στη νίκη που μας δίνει δύναμη και κουράγιο για να σταθούμε με αξιώσεις στο μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Όσο ζούμε ελπίζουμε».

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου
4. Νίκη Αιγινίου 2 18 (29-58) 0 2

*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.