Τετάρτη 1 Οκτωβρίου 2014

Διγενής Αλωνίων-Ορφέας Φωτεινών 2-1 για τη Β' ΕΠΣ Πιερίας Γκολ & φάσεις

Toυ Κολίτση Νίκου
Σε ρώσικη ρουλέτα εξελίχθηκε ο αγώνας του Διγενή με τον Ορφέα Φωτεινών στα Αλώνια με τελικό νικητή τη γηπεδούχο ομάδα με 2-1, μία νίκη που την εδραιώνει στις υψηλές θέσεις
της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Τίποτα δεν προμήνυε αυτή την εξέλιξη μετά το 2-0 των γηπεδούχων, όπως διαμορφώθηκε με τα γκολ του Παρούση στο πρώτο ημίχρονο και του Μακρίδη, που πέρασε ως αλλαγή, στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Διγενή ήταν πιο αποφασιστικοί, πιο παθιασμένοι στις προσωπικές μονομαχίες και έφταναν με χαρακτηριστική ευκολία στα καρέ των Φωτεινών, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ, ως αποτέλεσμα συνεργασίας και ομαδικής προσπάθειας. Η ομάδα των Φωτεινών κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να μειώσει σε 2-1 με τον διακριθέντα Τσιρίμπαση και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στο τελευταίο συναρπαστικό εικοσάλεπτο. Ο αγώνας από το σημείο αυτό είχε καταιγιστικό ρυθμό, με συνεχή εναλλαγή φάσεων από τη μία εστία στην άλλη, με τα Αλώνια να οπισθοχωρούν, τα Φωτεινά να πιέζουν ψηλά και να δημιουργούν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι, με την τακτική των αντεπιθέσεων, έχασαν ευκαιρίες για να καθαρίσουν το παιχνίδι με ένα τρίτο γκολ.

Highlights: Οι τεχνικές αρετές των μεσοεπιθετικών του Διγενή (με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Κατσιαμήτα, με το νούμερο 10, που πραγματοποίησε εντυπωσιακές επελάσεις στην αντίπαλη περιοχή, μέχρι το σημείο που αντικαταστάθηκε, λόγω τραυματισμού), οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα των Φωτεινών στη διάρκεια του αγώνα και οι επεμβάσεις του αντίστοιχου των Αλωνίων στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, η μοναδική ευκαιρία του Τσιρίμπαση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα και η παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων στις κερκίδες του γηπέδου.
Man of the match: Οι δύο κεντρικοί αμυντικοί του Διγενή Αλωνίων, Ναβροζίδης Βασίλης και Αθανασιάδης Χρήστος, ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης, ιδίως όταν η μπάλα έκαιγε και τα Φωτεινά είχαν το momentum του αγώνα και άσκησαν πίεση για να ισοφαρίσουν, με καίριες σωστές πολλαπλές επεμβάσεις, αλληλοβοήθειες και σωστές τοποθετήσεις συνέβαλαν καθοριστικά στη διατήρηση του αποτελέσματος.
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.