Τετάρτη 28 Ιανουαρίου 2015

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ – ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ: 80-70

Πολύ σημαντική για την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία ήταν η νίκη του Βατανιακού επί της έμπειρης Αριδαίας. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό και χάρισε αρκετές συγκινήσεις στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν.
 Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν την πρωτοβουλία οι γηπεδούχοι και με πολλή δυνατή άμυνα οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη κλείνοντας το σκορ με 18-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε τους +16 πόντους για την ομάδα του Φ. Τσαϊτουρίδη.
Όμως οι παίκτες της Αριδαίας εκμεταλλεύτηκαν τα κενά διαστήματα των Κατερινιωτών και μείωσαν τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με 37-31. Στην επανάληψη αυξήθηκε η πίεση και από τις δύο ομάδες. Ο Βατανιακός είχε όμως καλύτερες επιλογές στην επίθεση και έτσι, όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά, αλλά και την επαύξησε σε  διψήφιο αριθμό (61-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση στους παίκτες των δύο ομάδων ήταν εμφανής και, παρά την ύστατη προσπάθεια των παικτών της Αριδαίας, δεν άλλαξε κάτι σχετικά με τον τελικό νικητή.
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 19-19, 24,19, 19-20
ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (Τσαϊτουρίδης):Κοτσιμπέλης 6, Κανακίδης 9(1), Βασιλειάδης, Μπαλαρμάς 22, Βουτσακόπουλος Αν. 23(3), Πόσιος, Φελεκίδης 4, Μαχαιρίδης, Φαρμάκης 2,Τζήμας 3(1), Ανδριάς 2, Ακερμανίδης 9.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ: ( Βάτσης): Αβραμίδης14(1), Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 18, Τζάτσης 6(2), Μπεγιόπουλος 13, Παπαβραάμ 10, Αθανασιάδης 13, Αλεξανδρόπουλλος, Αμπάρης