Δευτέρα 30 Μαρτίου 2015

Πάλεψε αλλά έχασε από τον Πανερυθραϊκό η Νίκη Αιγινίου

Προκρίθηκε ο Πανερυθραϊκός στο δεύτερο γύρο των μπαράζ
Tην πρόκριση στον επόμενο γύρο των μπαράζ ανόδου
στην Α1 Ανδρών πήρε ο Πανερυθραϊκός καθώς χρειαζόταν να πάρει 2 σετ και το κατάφερε όταν προηγήθηκε 0-2 σετ και στη συνέχεια κατέκτησε τον αγώνα με 3-1 επί της Νίκης Αιγινίου.
Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας θα αντιμετωπίσει τους πρωταθλητές των ομίλων της Α2 Ανδρών, Σ.Φ.Π. Χανίων, Παναχαϊκή και Ηρακλής Θεσσαλονίκης το επόμενο Σαββατοκύριακο για τα 2 εισιτήρια που οδηγούν στη Volleyleague.
H ομάδα της Νέας Ερυθραίας έκανε πολύ εύκολο πρώτο σετ μπαίνοντας δυνατά και αποφασισμένα απέναντι στη νεανική ομάδα της Νίκης Αιγινίου που είχε λίμπερο τον Παράσογλου αντί του Τσομπάνογλου. Ο Πανερυθραϊκός μπήκε δυνατά με πλουραλισμό στην επίθεση χωρίς να αφήσει περιθώρια στη Νίκη κι έκανε εύκολα το 1-0 κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-13.
Στο δεύτερο σετ η Νίκη Αιγινίου προσπάθησε να ισοφαρίσει παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ πήρε μάλιστα προβάδισμα που ωστόσο δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο τέλος του σετ καθώς μίλησε η μεγάλη εμπειρία των παικτών της Νέας Ερυθραίας που κατάφεραν να ισοφαρίσουν από το 20-16 στο 21-21 και να πάρουν προβάδισμα στο 21-22 και τελικά η Ερυθραία πήρε το σετ 24-26 και την πρόκριση.
Στη συνέχεια ο Πανερυθραϊκός έκανε αρκετές αλλαγές καθώς 4 παίκτες έπαιζαν τραυματισμένοι. Ο Στράντζαλης έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες και η ομάδα της Κατερίνης πήρε προβάδισμα 10-7. Ο Πανερυθραϊκός πλησίασε στον πόντο και ισοφάρισε, πέρασε μπροστά αλλά η Νίκη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει εκ νέου το σκορ και να περάσει μπροστά 21-16 με πολύ καλό τον Παπαλεξίου και να κρατήσει το σκορ με τον Βασίλη Γεωργόπουλο να κάνει το 25-20 και το 2-1.
Στο τέταρτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά σε όλη τη διάρκεια του σετ αλλά μετά το 19-19 έφυγε μπροστά η Νίκη και με σερβίς άουτ του Λαμπρινού έγινε το 21-25.
Τα σετ: 25-13, 24-26, 25-20, 21-25