Κυριακή 15 Μαρτίου 2015

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ – ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ KΡ. ΒΡΥΣΗΣ: 66-60

Άλλη μια νίκη, την τρίτη συνεχόμενη, πέτυχε ο Βατανιακός το Σάββατο, υποδεχόμενος την ομάδα της κρύας Βρύσης. Το παιχνίδι είχε όμορφές φάσεις, δύναμη και πάθος, ωστόσο το προβάδισμα που πήρε από το πρώτο λεπτό ο Βατανιακός, δε φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν ουσιαστικά να απειλήσουν.Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες είχαν δύο όψεις. Το 14-4 του Βατανιακού στο 6ο λεπτό μέσα σε  τέσσερα λεπτά έγινε 19-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν πάλι κοντά με ένα μικρό προβάδισμα των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο με 38-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο, αν και στα πρώτα λεπτά φάνηκε να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι η Κρύα Βρύση, οι παίκτες του Βατανιακού είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έκλεισαν διαδρόμους αμυντικά και είχαν εύστοχες επιθετικές επιλογές. Ήταν και το δεκάλεπτο που ίσως έκρινε τον αγώνα καθώς στο τέλος του ο φωτεινός πίνακας έγραφε 55-43. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 11-17), όμως δεν ήταν αρκετό για να ανατραπεί η κατάσταση. Για τον Βατανιακό ξεχώρισε ο Βουτσακόπουλος Τάσος που πέτυχε 22 πόντους με 5 τρίποντα και ο Μπαλαρμάς  Τάσος με 18 πόντους 1 τρίποντο και πολύ καλή αμυντική παρουσία. Για την Κρύα Βρύση ο Τολιόπουλος ήταν από μόνος του μια ομάδα πετυχαίνοντας 36 πόντους με 6 τρίποντα.
Χωρίς προβλήματα οι διαιτησία των Ντόκα και Χατζηχαρίση.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 19-17, 17-09, 11-17.
ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (Τσαϊτουρίδης): Κοτσιμπέλης , Κωστόπουλος 3, Μπαλαρμάς 18(1), Βουτσακόπουλος Αν. 22(5), Πόσιος 5(1), Φελεκίδης , Φαρμάκης, Μαχαιρίδης 7, Ακερμανίδης 11(1).

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ: Τολιόπουλος 36(6), Μαραζίδης, Πουρλιοτόπουλος, Περπερίδης 20(2), Μπαμπανάσης, Αμιτζογλου, Κοκκινίδης 4, Ματζούκης.