Τρίτη 7 Απριλίου 2015

Όλυμπος Βροντούς-Αριστοτέλης Καταχά 4-0 HD 25η Α' ΕΠΣ Πιερίας Εξιλέωση Βροντούς επί 4

Του Κολίτση Νίκου

Mε το ίδιο νόμισμα (4-0), πλήρωσε ο Όλυμπος Βροντούς τον πρωτοπόρο Αριστοτέλη Καταχά και εξιλεώθηκε για τη βαριά αντίστοιχη ήττα στην έδρα του αντιπάλου στον α' γύρο,

πετυχαίνοντας μάλιστα όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει κυριολεκτικά στους γηπεδούχους που έπαιξαν θεαματικό, κατακτητικό και ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, σημειώνοντας τέσσερα υπέροχα σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ, ανεβάζοντας στροφές μετά το 60ο λεπτό και δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα κυρίως από τη δεξιά πλευρά, με ποδοσφαιριστές κατά βάση διεμβολιστές και ταυτόχρονα συμμετοχικούς, με τεχνική κατάρτιση και αξιοζήλευτη φυσική κατάσταση. Σκόρερ χρίστηκαν οι Γεωργιάδης, Γκουνταμάνης, Κορινιώτης και Σπανός που μπήκε ως αλλαγή, γεγονός που αποδεικνύει και τον επιθετικό πλουραλισμό, απόρροια της αγωνιστικής φιλοσοφίας του προπονητή Γ. Κωνσταντινίδη.
Ο Καταχάς, παρά το γεγονός ότι δεν είχε ούτε στο α' ημίχρονο την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, βγήκε στο μεγάλο χώρο και απώλεσε καθοριστικές ευκαιρίες από πλεονεκτικές θέσεις για να προηγηθεί και να πάρει το momentum του αγώνα, εκμεταλλευόμενος τη φρεσκάδα των επιθετικών του.

Διαβάστε τις δηλώσεις των δύο προπονητών:

Highlights: η δύναμη της έδρας των φιλάθλων της Βροντούς που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους και την καταχειροκρότησαν στο τέλος, οι στιγμές έντασης ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και οι παρεμβάσεις του διαιτητή που λειτούργησαν πυροσβεστικά στην εστία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο πανηγυρισμός του Γκουνταμάνη στο τρίτο γκολ της ομάδας του, οι επελάσεις και οι διεισδύσεις των μεσοεπιθετικών της Βροντούς και οι σταθερές επεμβάσεις του τερματοφύλακα της ομάδας, οι ευκαιρίες του Καταχά στο α' μέρος, με αποκορύφωμα αυτή του Παναγιωτίδη στο δοκάρι, τα χτυπήματα από στημένα και οι ασίστ του Σταφίδα

Man of the match: Ο σκόρερ του καθοριστικού εξαιρετικού πρώτου γκολ της Βροντούς Γεωργιάδης Χ., για τη συνολική ψυχωμένη απόδοσή του, τις τοποθετήσεις του, τις προωθήσεις του, τα συνολικά δημιουργικά ανεβάσματα της ομάδας και το παραγωγικό παιχνίδι

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.