Τετάρτη 26 Αυγούστου 2015

Χάλκινο μετάλλιο και τρίτη στον κόσμο η Κυριακοπούλου στο επί κοντώ με 4,80μ.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου πραγματοποίησε το στόχο της στο Πεκίνο. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο επί κοντώ με 4,80μ. Είναι το 21ο
μετάλλιο της Ελλάδας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου (videos).

Ρωτήστε με ξανά σε δέκα μέρες", είχε πει η Νικόλ Κυριακοπούλου όταν το Sport24.gr της είχε ζητήσει να μοιραστεί την καλύτερη αθλητική της ανάμνηση. Η 29χρονη επικοντίστρια έχει πλέον απάντηση, αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο επί κοντώ στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στη "Φωλιά του Πουλιού" με άλμα στα 4,80μ.
Είναι το 21ο μετάλλιο της χώρας μας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, αλλά το πρώτο μετά το 2007 στην Οζάκα όταν η Πηγή Δεβετζή ήταν τρίτη στο τριπλούν. Όταν η Κυριακοπούλου εξασφάλισε το μετάλλιο, μένοντας μόνη στον τελικό με την Κουβανή Γιαρισλέι Σίλβα και τη Βραζιλιάνα Φαμπιάνα Μούρερ, τα έπαιξε όλα για όλα.
Άφησε τα 4,85μ. που είχε ήδη ένα αποτυχημένο άλμα και ανέβηκε στα 4,90μ. για το χρυσό μετάλλιο και ένα σπουδαίο πανελλήνιο ρεκόρ (σ.σ. δικό της με 4,83μ. από τον προηγούμενο Ιούλιο στο Παρίσι). Η αθλήτρια που γυμνάζεται εδώ και πολλά χρόνια με τον Μανώλη Καραγιάννη δεν τα κατάφερε στο συγκεκριμένο ύψος και με δύο άκυρα άλματα, παρέμεινε στην τρίτη θέση. Είναι η μεγαλύτερη διάκριση στην καριέρα της μετά το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2012. Φυσικά έχει πάρει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ντε Τζανέιρο.
"Νιώθω πολύ καλά, είμαι χαρούμενη, ήταν αναμενόμενο (σ.σ. η κατάκτηση ενός μεταλλίου). Ελπίζω να χαρίσω και άλλα μετάλλια στη χώρα μου. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες θέλω να βρίσκομαι στα μετάλλια", δήλωσε η κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ στη μεικτή ζώνη.
Η Κυριακοπούλου ξεκίνησε τις προσπάθεια της στον τελικό με επιτυχημένο άλμα στα 4,50μ, ήταν η μοναδική από τις αντιπάλους που απέτυχε με την πρώτη στα 4,60μ που την έριξε στην κατάταξη. Συνέχισε με άλμα στα 4,70μ. με τη δεύτερη προσπάθεια. Πέρασε στην πρώτη θέση με το πρώτο της άλμα στα 4,80μ. τη στιγμή που οι άλλες απέτυχαν στην πρώτη τους προσπαθεια. Έριξε τον πήχη στα 4,85μ όταν η Σίλβα και η Μούρερ πέρασαν το ύψος με την πρώτη. Δοκίμασε στα 4,90μ. αλλά δεν ήταν γραφτό αυτή τη φορά.
Ο αγώνας της Κυριακοπούλου:

Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η κορυφαία φέτος στον κόσμο, η Κουβανή Γιαρισλέι Σίλβα με 4,90μ. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Βραζιλιάνα Φαμπιάνα Μούρερ με 4,85μ. που είναι ρεκόρ ηπείρου. Η απονομή θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (27/8) κατά τη διάρκεια του απογευματινού προγράμματος (σ.σ. ξεκινάει στις 14.00).
Η Κυριακοπούλου επιστρέφει στην Ελλάδα την Παρασκευή (28/8, 12.05) μέσω Ντόχα. Την ερχόμενη Πέμπτη (3/9) θα αγωνιστεί στο Diamond League της Ζυρίχης με στόχο την κατάκτηση του διαμαντιού που δίνει η IAAF. Βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.