Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015

Ε.Γ.Σ Ζαφειράκης Νάουσας-Α.Ο.Κ Αιγινιακός: 52-63

Για την 1η αγωνιστική του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός κέρδισε στην Νάουσα τον τοπικό Ζαφειράκη με σκορ 52-63. Πρόκειται για μια σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια καλή ομάδα.
 Ο Αιγινιακός ξεκίνησε δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο και με όπλο την καλή του άμυνα προηγήθηκε σε 13-16. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με επιμέρους σκορ 12-19 και να κλείνουν το ημίχρονο στο 25-35. Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο 38-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήγαν να αντιδράσουν εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των παικτών του Αιγινιακού χωρίς όμως να τα καταφέρουν, τελειώνοντας έτσι το παιχνίδι με το τελικό 52-63. Χαρακτηριστικό των φιλοξενούμενων ήταν η πολυφωνία στην επίθεση, καθώς σκορ είχαν εννιά παίκτες.
Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός υποδέχεται στο Αιγίνιο τον Φ.Ο Αριδαίας στις 20:30.

Δεκάλεπτα: 13-16, 25-35, 38-50, 52-63.
Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάϊγκαντ, Λίντσης 1, Μουρατίδης 12(2), Ζιάννης, Βαδόλας, Μπάμπος, Ζαχαριάδης 7, Σκουλαριώτης 6, Σιδηρόπουλος 6, Ζέφυρος 5, Λιόλιος 5, Μπόλιος 5(1).
Α.Ο.Κ Αιγινιακός (Λοτζιανιώτης): Αργυρόπουλος 8(2), Μωυσίδης 8(2), Τσιάμης, Καραγιάννης 7(1), Βουλτσίδης, Κιρκιντζιώτης 6, Βαφόπουλος 8, Δαμαλής 3, Γκακούδης, Κολαξίδης 4, Παπαμιχαήλ 9, Παπουλίδης 9.

image

.:: Aiginiakos Basketball Club ::. .:: AΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ...
Για την 15η αγωνιστική του A΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός κέρδισε μέσα στο Δίον τον τοπικό Βαφύρα με σκορ 63-79.