Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2015

Επιβλητικός ο Αιγινιακός... 0-3 στην Τσαριτσάνη/ Η Πύδνα Κίτρους 1-0 τον Πιερικό, έχασε ο Αχιλλέας εντός...

Σαν σίφουνας ο Αιγινιακός!

Η ομάδα της Πιερίας πέρασε από την Τσαριτσάνη με 3-0 κόντρα στον τοπικό Οικονόμο και πλέον βρίσκεται στο -6 από την ΑΕ Καραϊσκάκης και την κορυφή, καθώς οι Αρτινοί κόλλησαν σήμερα στην ισοπαλία.
Το φιλμ
8’ Ο Βούζα από αντεπίθεση βγήκε τετ α τετ με τον Τόλιο, με τον έμπειρο κίπερ να μπλοκάρει.
10’ Σουτ του Βούζα σταθερά ο Τόλιος.
26’ Ο Σενκάϊ έκανε ένα τρομερό σουτ με υπερένταση ο κίπερ σε κόρνερ.
28’ Ο Γκούρτσας έκανε το σουτ, η μπάλα στα χέρια του Τόλιου.
31’ Από πάσα του Γιαζιτζόγλου, ο Καρακατσάνης με σουτ έκανε το 0-1.
35’ Σουτ ο Καρακατσάνης στα χέρια του Γούπου.
36’ Σουτ ο Βούζας μπλόκαρε ο Τόλιος.
39’ Σέντρα ο Αγρόδημος ο Σενκάϊ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε…κενό τέρμα.
43’ Ο Καμπέρης έκανε μια σέντρα – σουτ σε κόρνερ ο κίπερ του Αιγινίου.
73’ Φάουλ ο Σενκάϊ, κεφαλιά ο Σιάτρας στα χέρια του κίπερ.
83’ Από σέντρα του Αραμπατζή, ο Γκούρτσας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
91’ Ο Μπαλής έκανε το σουτ ο Τόλιος γι’ ακόμη φορά ήταν εκεί.
92’ Ο Δεμηρτζόγλου βρέθηκε τετ α τετ και έκανε με πλασέ το 0-2.
94’ Ο Γκούρτσας από κοντά το 0-3 από ασίστ του Αχαλινόπουλου.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Τάσος Μπεριτζάς): Γούπος, Καραγιάννης, Μαχαίρας (77’ Κωστόπουλος), Κορομηλάς, Μπαλής, Σιάτρας, Σενκάϊ, Αγρόδημος, Βούζας, Καμπέρης, Καραγκούνης.
Αιγινιακός (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Λιόλος, Δήμου, Σαββίδης, Αντωνιάδης, Καρακατσάνης (64’ Αχαλινόπουλος Κ.), Γκούρτσας, Πέντα (89’ Ζούρκος), Ντίτακ (72’ Δεμηρτζόγλου).
Πηγή: Athleticlarissa

Πήρε το ντέρμπι η Πύδνα!
Οι Κατερινιώτες από την πλευρά τους δεν κατάφεραν για δεύτερο συνεχομενο ντέρμπι να γευτούν τη χαρά της νίκης και έχασαν έδαφος στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Πιερικός μετά το γκολ είχε μια φλύαρη υπεροχή, χωρίς να καταφέρει να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και μοιραία η ομάδα του Νίκου Ζαλίκα έφυγε με «σκυμμένο κεφάλι» από τον αγωνιστικό χώρο του Α” Δ.Α.Κ. Κατερίνης.
Το «φιλμ» του αγώνα:
8′ Ο Πιερικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όταν ο Παπουτσογιαννόπουλος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα αντιπάλου, όμως ο διαιτητής Βουρνέλης υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
9′ Κεφαλιά του Σεχολλάρι που πρόλαβε στην έξοδο το Φιρινίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
10′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Σεχολλάρι έκανε τη σέντρα, ο Καραγκούνης προσποιήθηκε και άφησε στο Δήμα που με σουτ άνοιξε το σκορ για την Πύδνα κάνοντας το 1-0.
21′ Σουτ του Μάριου Παπαδόπουλου λίγο έξω από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε ο Ταταρίδης.
43′ Ο Ταταρίδης απομάκρυνε τη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Ιορδανίδη.
48′ Εκτέλεση κόρνερ του Όττα, κεφαλιά του Δημητρίου, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Φιρινίδη.
52′ Σουτ του Πέεφ, απόκρουση του Ταταρίδη και ο επερχόμενος Καράμπελας δεν κατάφερε να πλασάρει.
56′ Μπαλιά του Όττα στον Καραγκούνη, όμως ο Φιρινίδης βγαίνει «νικητής» στο τετ α τετ.
59′ Ο Φιρινίδης παραχώρησε κόρνερ σε σουτ του Δήμα.
73′ Σουτ του Κόλλα έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Φιρινιδης σε κόρνερ.
Διαιτητής ήταν ο Βουρνέλης από την Ε.Π.Σ. Μακεδονίας, με βοηθούς τους Σκούρα και Τασόπουλο της ίδιας ένωσης. Κίτρινες κάρτες αντίκρυσαν οι Κόλλα, Πετρουζέλης, Δήμας και Κυπαρίσσης από πλευράς της Πύδνας Κίτρους και οι Τσεβάς, Καράμπελας και Πέεφ από πλευράς Πιερικού.

Πύδνα Κίτρους (Απόστολος Στύλος): Ταταρίδης, Λαζαρίδης, Κόλλα, Δημητρίου, Στούμπος, Πετρουζέλης, Καραγκούνης, Δήμας, Σεχολλάρι (90′ Λαγδάρης), Όττα (73′ Τρικαλόπουλος), Μακράκης ( 84′ Κυπαρίσσης).
Πιερικός (Νίκος Ζαλίκας): Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρουπής, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Κωνσταντίνου (84′ Σ. Παπαδόπουλος), Γεωργίου (53′ Τσεβάς), Καράμπελας, Τσιώλης (88′ Δαδάκος), Μ. Παπαδόπουλος, Πέεφ.
* Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 500 θεατές.
Πηγή: katerinisport

Άλλος τις εντυπώσεις, άλλος τους βαθμούς!
Το γκολ του Ραμάι με κεφαλιά στο 83′ ήταν αρκετό για τους Θεσσαλούς να «ρίξουν στο καναβάτσο» την ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη που έχασε σωρεια ευκαιριών και τελικά έμεινε με… άδεια χέρια στο τελικό σφύριγμα του Μπαϊραμίδη.
4′ Σέντρα του Κοτσιαρίδη από αριστερά, κεφαλιά του Νάκα, η μπάλα άουτ.
31′ Σέντρα του Λαζαρίδη από δεξιά, ο Τσακάλη στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της ομάδας του και εν συνεχεία o Μπαταβάνης μπλόκαρε στη γραμμή.
32′ Σέντρα του Λαζαριδη, ο Κατσιαμητας πετάχτηκε και βρήκε τη μπάλα, αυτή όμως έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Δωτιέα.
40′ Ο Δερμίσης έκανε σέντρα από αριστερά, ο Ζαχαράκης σούταρε, με τον Μπαταβάνη να παραχωρεί κόρνερ.
55′ Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Αχιλλέα, ο Ραμάι έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε λίγο δίπλα από την εστία του Βασιλειάδη
59′ Σέντρα του Δερμίση από αριστερά, κεφαλιά ο Νάκας, η μπάλα «έγλειψε» το δοκάρι του Μπαταβάνη.
68′ Σουτ του Ραμάι, ο Βασιλειάδης εξουδετέρωσε.
83′ ΓΚΟΛ! 0-1: Σέντρα από αριστερά του Καρβούνη, ο Ραμάι στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να περάσει πάνω από το Βασιλειάδη και να καταλήξει στα δίχτυα του Αχιλλέα, με τους φιλοξενούμενους έτσι να κάνουν το 0-1.
85′ Ο Κατσιαμήτας βρέθηκε στο έδαφος με τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» για πέναλτι, όμως ο Μπαϊραμίδης υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Τον αγώνα διετήτευσε ο Μπαϊραμίδης με βοηθούς τους Τσιαμπάση και Τζιουβάρα, άπαντες από την Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Βασιλειάδης, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Τασίδης, Σκέντος, Ποτουρίδης, Καρατζάογλου, Ζαχαράκης, Κατσιαμήτας, Νάκας (75′ Καπασακαλίδης), Κοτσιαρίδης (82′ Τσαγκαράκης).
Δωτιέας Αγιάς (Γιάννης Αλεξούλης): Μπαταβάνης, Παππάς (78′ Σελήνης), Γούτος, Τσακάλη, Κόκκας, Σούλη, Ιωαννίδης (60′ Τσατσαλίδης), Ντακούλας, Ραμάι, Μπαλογιάννης (55′ Τσιρογιάννης), Καρβούνης.

17Οπούντιος Μαρτίνου80354123
* Η Νίκη Βόλου έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. Super League * Η Νίκη Βόλου έχει -2 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. ΕΠΟ * Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League