Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015

Αιγινιακός-Δωτιέας Αγιάς 3-0 HD 2ος 12η Γ' εθνική Mία ανάσα από την κορυφή

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

«Άγιο» είχε ο Αιγινιακός όχι το Δωτιέα, τον οποίο νίκησε με 3-0, αλλά τις ομάδες που

απέσπασαν βαθμούς από τους συνδιεκδικητές του για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο 2ο όμιλο της Γ' εθνικής και με σύμμαχο τον καλό εαυτό του και το Μetrosport.gr, που κάλυψε σε μία νέα αποκλειστικότητα το παιχνίδι σε συνθήκες καταρρακτώδους βροχής, έβαλε φωτιά στην κορυφή, μετά και τη 12η αγωνιστική και έδωσε αξία στη μεγάλη νίκη του στην Κατερίνη απέναντι στον Πιερικό.

Με συντριπτική κατοχή της μπάλας, ασφυκτική πίεση, δημιουργία φάσεων και ανάπτυξη από τα άκρα, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη «έπνιξε» τον αντίπαλο από τα πρώτα λεπτά και πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γουέλκαμ, που πήδηξε μέχρι το Θεό και τον Γκούρτσα (δύο γκολ), χωρίς ν' απειληθεί από τους αντιπάλους του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιγινιακός συνέχισε να διασπά την άμυνα της Αγιάς και να δημιουργεί ευκαιρίες, λιγότερες σε αριθμό, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κρατήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και να μην καταφέρνουν να πετύχουν το γκολ της τιμής στις ελάχιστες τελικές που δημιούργησαν.

Μan of the match: οι δύο σκόρερ των νικητών, Γουέλκαμ και Γιούτσας, κινήθηκαν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με τους περισσότερους συμπαίκτες τους να τους ακολουθούν σε συμμετοχή, διάθεση και εμφάνιση, με καταλυτική την παρουσία των ξένων της ομάδας

Highlights: οι οδηγίες του τιμωρημένου, με τέσσερις αγωνιστικές, προπονητή της Αγιάς, Γιάννη Αλεξούλη από τα κάγκελα (θυμηθείτε την αποκλειστική συνέντευξη στο Μetrosport.gr  http://www.metrosport.gr/article/poli-mikri-i-ellada-ke-i-mpartselona-an ), η αναγκαστική αλλαγή του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, λόγω τραυματισμού, οι ηρωικοί φίλαθλοι των γηπεδούχων που παρέμειναν στις κερκίδες, χωρίς σκέπαστρο, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, η επαναλαμβανόμενη ατάκη του διαιτητή πριν από στημένες μπάλες «No hands» για τους ξένους τους Αιγινιακού, οι περίτεχνες ενέργεις του Ντίντακ του Αιγινιακού και με αποκορύφωμα μία μοναδική ντρίπλα σε αντίπαλο

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com

Βίντεο σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.