Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2015

Aιγινιακός-Πύδνα Κίτρους 0-0 HD 7η Γ' εθνική 1-11-15 "Επεισοδιακή" ισοπαλία στο Αιγίνιο

Του Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)Μεταξύ σφύρας και άκμονος βρέθηκαν Αιγινιακός και Πύδνα Κίτρους, μετά το άσφαιρο (0-0) και επεισοδιακό παιχνίδι που έγινε στο Αιγίνιο, για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου του
πρωταθλήματος της Γ' εθνικής.

Η κάμερα του Μetrosport.gr κατέγραψε αποκλειστικά, για μία ακόμη φορά, τις επίμαχες φάσεις (με αποκορύφωμα τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για περίπτωση πέναλτι, με συνακόλουθη αποβολή, σε τράβηγμα του Γουέλκαμ από αμυντικό, σε εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο), τις διαμαρτυρίες και τις αψιμαχίες των ποδοσφαιριστών, με εμπλοκή των προπονητών και των πάγκων των ομάδων για τις αποφάσεις των διαιτητών και των βοηθών τους, τις αποβολές (Τσιούνης από Κίτρος και Γουέλκαμ από τον Αιγινιακό), τις ολιγόλεπτες διακοπές του αγώνα και τους απολαυστικούς διαλόγους των ποδοσφαιριστών στη διάρκεια της αναμέτρησης στην οποία κυριάρχησε η ένταση και η αμφισβήτηση από το πρώτο λεπτό μέχρι το τέλος.

Οι γηπεδούχοι υπερείχαν συντριπτικά στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να έχουν όμως μεγάλες φάσεις για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, με τις διακοπές και τις αποβολές να επηρεάζουν το ρυθμό και την εξέλιξη του αγώνα, το Κίτρος να χάνει δύο μοναδικές ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις για να κλέψει το ματς και τον Αιγινιακό να ανεβάζει παίκτες στη μεσαία γραμμή, να δημιουργεί ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, με κύριο δημιουργό και εκφραστή τον Ντίντακ, να πιέζει ασφυκτικά και να χάνει απίστευτες ευκαιρίες από πλεονεκτική θέση για να πετύχει το γκολ της νίκης, με τον τερματοφύλακα του Κίτρους να κρατάει το μηδέν με τις επεμβάσεις του

Highlights: οι επίμαχες φάσεις, οι διαμαρτυρίες, οι αποβολές, οι διάλογοι, η σύρραξη, οι φίλαθλοι των γηπεδούχων (με παρουσία και φιλάθλων των φιλοξενούμενων)

Man of the match: Ο Ισπανός Ντίντακ του Αιγινιακού έδειξε ποιοτικά χαρακτηριστικά στο δημιουργικό κομμάτι με ταχύτητα, διεισδυτικότητα, κράτημα της μπάλας και σωστά τελειώματα και θα αποτελέσει βαρόμετρο για τη συνέχεια. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Ταταρίδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, με λίγες αλλά σπουδαίες αποκρούσεις σε φάσεις με υψηλό βαθμό δυσκολίας και συνέβαλε τα μέγιστα στην ισοπαλία της ομάδας του.

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Eπικοινωνία: liviostitos@hotmail.com