Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2015

Έσπασε το αήττητο της Νίκης Αιγινίου στο πρωτάθλημα, παρέμεινε όμως πρώτη - Πέρασε με 0-3 στο κύπελλο

Μία ήττα 3-2 για το πρωτάθλημα από τον Μακεδονικό και μία νίκη 0-3 με τον ΜΑΟ Δημόκριτο για το κύπελλο ήταν ο απολογισμός του Σαββατοκύριακου για τον ΜΑΣ
Νίκη Αιγινίου στη Θεσσαλονίκη.

Ο Μακεδονικός επικράτησε 3-2 της Νίκης Αιγινίου υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.
Η Νίκη πιέστηκε πάρα πολύ από τον Μακεδονικό με αποτέλεσμα να έχει προβλήματα στην υποδοχή και στα σετ που έχασε να βρεθεί πίσω σε όλη τη διάρκειά τους. Ο Μακεδονικός πήρε πολύ σημαντική νίκη που θα τον βοηθήσει στη μάχη για την κορυφή.
O Μακεδονικός ξεκίνησε με 7-0 και η Νίκη ισοφάρισε 17-17 και ο Αναστασιάδης με 2 άσους έκανε το 19-25.
Στα επόμενα δύο σετ ο Μακεδονικός άρχισε να πιέζει στο σερβίς, η Νίκη έμεινε πίσω με αποτέλεσμα να γίνει το 2-1. Ακολούθησαν λάθη του Μακεδονικού και το Αιγίνιο ισοφάρισε σε 2-2 για να οδηγηθεί ο αγώνας στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Μακεδονικός διόρθωσε τα λάθη του και η Νίκη έμεινε από την αρχή πίσω στο σετ.
Κίτρινες κάρτες είδαν ο προπονητής του Μακεδονικού Οικονομίδης στο 2ο σετ, 22-21 και ο Ρεμπούτζιας στο 4ο σετ, 16-24. Κίτρινη και κόκκινη μαζί στο ένα χέρι είδε ο προπονητής του Μακεδονικού Οικονομίδης στο 4ο σετ, 3-10.
Από τη Νίκη ξεχώρισαν Βουλκίδης και Ιωαννίδης
ΑΣ Μακεδονικός - ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 3-2 (19-25, 25-23, 25-21, 16-25, 15-9)
Μακεδονικός (Οικονομίδης) Γκουδελόπουλος, Κατσιαφλάκας, Τσακιρίδης, Κοντόπουλος, Χατζηπαραδείσης, Ρεμπούτζιας Αλμαλής -λ / Όσσας, Παπαδόπουλος Κ
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Βουλκίδης, Αναστασιάδης, Λαμπρινός, Ιωαννίδης, Γκορίδης, Γεωργόπουλος, , Κνάπεκ -λ / Ματσκίδης-λ, Κιοσσές, Παπαλεξίου
Γ’ όμιλος (10η αγωνιστική)
ΕΑ Λάρισας - Ένωση Τούμπας 2-3 (25-22, 16-25, 27-25, 20-25, 14-16)
ΕΑΛ (Τέλιος) : Μαντάρας, Μωυσιάδης, Μαγκούτης, Ναλετάκης, Ματούλας, , Γερομίχαλος, Γαλάνης -λ / Σωτηρίου -λ, Περουλάκης, Δεληγιάννης, Μυλωνάς.
Ένωση Τούμπας (Μπρουκς): Γεωργιάδης, Κολτσιάκης, Κουτσονίκας, Μωυσίδης, Χριστοφορίδης, Βέκρης, Αντωνιάδης -λ / Μουράτης, Κουρτίδης, Κουτσονίκας.
Στους αγώνες που έγιναν το Σάββατο:
Πήγασος - Ελπίδα 2-3 (25-20, 21-25, 12-25, 25-19. 8-15)
Πήγασος (Κ): Παράσογλου, Γκούγκουρας, Καπετανίδης, Ρούσσος, Παπάζογλου, Κομητούδης, Γκιουγκής -λ / Τζιάβρας -λ, Κοντοκώστας, Αντύπας, Χρηστ’άκος, Κουκουμάκας, Σταυρίδης,
Ελπίδας: Χριθστόφας, ΝΒασιλειάδης, Σταυρακάκης, Σαχπατζίδης, Παντίρης, Βουλγαρίδης, Ξένος-λ / Ταλαμπίρης -λ, Ακριτίδης, Βεληχάι, Χατζηχρηστάκης
ΑΜΣ Νέστωρ - ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 3-2 (21-25, 23-25, 25-23, 25-20, 15-12)
Νέστωρ (Κράβαρικ) Αποστόλου, Μούρτζιος, Τσιάρας, Μπατσαράς Ε., Ναζίρης, Μωρές, Αγγελής -λ / Ράπτης -λ, Μποζίδης, Μελιδώνης
Αίας (Νανάς) Καμαριώτης, Κερτικίδης, Βαφέας, Ιωακειμίδης, Κουντουρέτης, Χρηστινίδης, Ρωμαλιάδης-λ / Μπερμπέρογλου -λ, Ξενίκας, Μιχελάκης, Κριθαράκης, Κόκας
Μακεδονικός (Οικονομίδης) Γκουδελόπουλος, Κατσιαφλάκας, Τσακιρίδης, Κοντόπουλος, Χατζηπαραδείσης, Ρεμπούτζιας Αλμαλής -λ / Όσσας, Παπαδόπουλος Κ
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Βουλκίδης, Αναστασιάδης, Λαμπρινός, Ιωαννίδης, Γκορίδης, Γεωργόπουλος, , Κνάπεκ -λ / Ματσκίδης-λ, Κιοσσές, Παπαλεξίου
ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής - ΧΑΝΘ 3-2 (20-25, 25-27, 25-18, 25-19, 18-16)
ΑΕ Κομοτηνής (Τσιακμάκης) Δεληγιαννίδης Δημόπουλος, Καψαλιάρης, Φάκας, Χατζηβλάσιου, Χρηστουηλίας, Παπαϊωάννου -λ / Βαργεμιτζίδης-λ, Τερζόγλου Γ., Παπαδόπουλος,.
ΧΑΝΘ (Δράμπας) Αλεξίου, Τσοπάνογλου, Τερζόγλου Γ., Παραδεισάνος, Ζαλίδης, Νικολακάκης, Πάντσιος-λ / Πρώιος, Χρυσάφης, Δημητρίου, Παπαπαναγιώτου.
ΑΣ Γιάννενα - ΓΕ Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-14, 20-25, 25-19, 25-22)
ΑΣ Γιάννενα (Τσιούπης) Λαγός, Παπανικολάου, Χρηστάρας, Αποστόλου, Σαντζαρίδης, Κλούρας, Μότσιος -λ / Μανίκας, Βαϊόπουλος, Στουγιάννος.
ΓΕΑ (-)Στοϊλούδης, Γραμματικάκης, Μπουφίδης, Δαλδαβερένης, Κεσκίνης, Ανδρεάδης, Αρχοντούδης -λ