Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016

Πιερικός-Αιγινιακός 4-0 HD Hμιτελικά Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας Πιερικός τεσσάρων αστέρων

Toυ Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

Πιερικός τεσσάρων αστέρων σκαρφάλωσε στον Όλυμπο και περιμένει στην κορυφή την Πύδνα Κίτρους, για την κατάκτηση του κυπέλλου στον τελικό της ΕΠΣ Πιερίας, μετά τη

θριαμβευτική πρόκριση απέναντι στον Αιγινιακό, που κατέγραψε το Metrosport.gr, στην παρθενική φετινή εμφάνιστη-αστραπή του Κωστή Ραπτόπουλου στις κερκίδες του γηπέδου της Κατερίνης!

Πιερικός-Αιγινιακός 4-0 HD Hμιτελικά Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας

Η ομάδα του Γιώργου Καμπερίδη πραγματοποίησε καθηλωτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και σημείωσε το απόλυτο στις τελικές που έκανε, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ, με τους Κατσιαμήτα (1ο & 4ο γκολ), Κουρούπη με πέναλτι και Πέεφ (και με δόση τύχης), απέναντι σ' έναν Αιγινιακό, με αλλαγές στη σύνθεση, που πελαγοδρομούσε αμυντικά, χωρίς αυτοσυγκέντρωση και σωστές επιλογές.

Το παιχνίδι των γειτόνων είχε σκληρές προσωπικές μονομαχίες, επίμαχες φάσεις (οι γηπεδούχοι ζήτησαν αποβολή στη φάση του κερδισμένου πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι πέναλτι σε χέρι στο δεύτερο ημίχρονο), διαμαρτυρίες στις αποφάσεις του διαιτητή από τους ποδοσφαιριστές των ομάδων, ένταση και πάθος στο γήπεδο και στις κερκίδες, στη διάρκεια και στο τέλος του αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον Αιγινιακό να έχει τη συντριπτική κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με μία όμως μόνο τελική στην εστία και τον Πιερικό να φεύγει στο μεγάλο χώρο και σε μία περίπτωση να χάνει την ευκαιρία να διευρύνει την ούτως ή άλλως εκκωφαντική σε έκταση νίκη του.

Ηighlights: η παρουσία και μόνο του Κωστή Ραπτόπουλου στο γήπεδο αποτελεί αναμφισβήτητα αξιοσημείωτο γεγονός (με τον ίδιο να μας παραχωρεί αποκλειστική συνέντευξη στο ημίχρονο, με απολαυστικές ατάκες και προβλέψεις), η αποτελεσματικότητα του Πιερικού, οι στιγμές κορύφωσης της έντασης στον αγωνιστικό χώρο και στην κερκίδα, με τους ποδοσφαιριστές των ομάδων ν' αμφισβητούν τις αποφάσεις του διαιτητή, οι λεκτικές προκλήσεις, οι στιχομυθίες και οι συνεχείς box to box αναμετρήσεις σε ατομικό επίπεδο, όπως αποτυπώνονται στην κάμερα του Metrosport.gr, με τον διαιτητή να συγκεντρώνει τα λεκτικά πυρά των οπαδών του Πιερικού, η απίστευτη ατάκα φιλάθλου του Πιερικού στον πρώην ποδοσφαιριστή του Πιερικού και νυν του Αιγινιακού, Κουτσοσπύρο, «άλλαξε φανέλα στο ημίχρονο», τη στιγμή που πολλοί του ζητούσαν να επιστρέψει στον Πιερικό, ο πανηγυρισμός του Κατσιαμήτα στο τέταρτο γκολ και τα ball boys του Πιερικού που έκλεψαν για άλλη μία φορά τις εντυπώσεις στο απολαυστικό show τους στη διάρκεια του παιχνιδιού, όπως κατέγραψε αποκλειστικά το Metrosport.gr, στην απόλυτη αποθέωση ενός ball boy στο ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι.

Man of the match: οι ποδοσφαιριστές του Πιερικού κινήθηκαν στην πλειοψηφία τους σε υψηλό επίπεδο και με μία ιδιαίτερη υποσημείωση στους δύο σκόρερ της ομάδας, Κατσιαμήτα και Πέεφ, θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε κάποιον

Eπικοινωνία: liviostitos@hotmail.com