Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Πύρασος Νέας Αγχιάλου 3-1 HD 2ος Γ' εθνική "Πύρ"ασε τρεις φορές ο Αχιλλέας

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Με την εντολή «σπεύσατε Πυρ» να γίνεται πράξη από το 2ο λεπτό, με γκολ-κεφαλιά του Νάκα και με κεκτημένη ταχύτητα από τις συνεχόμενες νίκες και τις πειστικές εμφανίσεις, ο
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας υπέταξε την ομάδα της Νέας Αγχιάλου, με 3-1, στην επιστροφή του Metrosport.gr στον ομώνυμο οικισμό του Δήμου Κατερίνης και γέμισε τις βαλίτσες του για υψηλότερες πτήσεις, στο 2ο όμιλο της Γ' εθνικής κατηγορίας.
Οι Αγχιαλίτες ισοφάρισαν στο μισάωρο με τον Καραγεώργο, με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ τους σε δημιουργία, ανάπτυξη και προϋποθέσεις για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι, του Νίκου Θεοδοσιάδη, ανέτρεψαν το σκηνικό, πέρασαν τους αντιπάλους τους «δια «πυρ»ός και σιδήρου», με δύο γκολ των Νάκα και Ζαχαριάδη, μετά από μία κλασική ευκαιρία εκατέρωθεν και σφράγισαν την υπερπολύτιμη νίκη στο μαραθώνιο της παραμονής στην κατηγορία.
Highlights: οι εντυπωσιακές είσοδοι της γιατρού της Νεοκαισάρειας, Αθηνάς Πέτσα, ουκ ολίγες φορές, στον αγωνιστικό χώρο και τα συνοδευτικά σχόλια των φιλάθλων, απευθυνόμενων σε ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων, με αφορμή τις επανειλημμένες κλήσεις της γιατρού στο γήπεδο, για παροχή πρώτων βοηθειών,  «καλόμαθες, όσο πας και  πιο πάνω... τι γίνεται, ρε φίλε;» και άλλα ατάκτως ειρημένα, απολύτως. ποδοσφαιρικά και η αποκλειστική πολυαναμενόμενη συνέντευξη που παραχώρησε στο Metrosport.gr, η συντριπτική κατοχή της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και η υψομετρική τους υπεροπλία στο γενικό σύνολο, η αποτελεσματικότητα του Αχιλλέα στις τελικές στην εστία, οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων στο 2ο καθοριστικό γκολ, το πνεύμα ποδοσφαιρικού πολιτισμού που επικράτησε ανάμεσα στις δύο ομάδες και στους εκπροσώπους τους, παρά την κρισιμότητα του αγώνα και αποτυπώθηκε και στη συνέντευξη τύπου, η δολοφονική ατάκα φιλάθλου των γηπεδούχων προς το διαιτητή από τη Χαλκιδική «γ@@@ το πρώτο πόδι σου!!!», για να εισπράξει την «πληρωμένη» απάντηση έτερου φιλάθλου «από το τρίτο (σ.σ. πόδι) είναι, καλόγεροι είναι» στην, χωρίς αμφιβολία, «ατάκα της χρονιάς», μαζί με το ταυτόχρονο χτύπημα της καμπάνας, «για ποιον χτυπάει η καμπάνα;», ηχητικό που έδεσε με την καλογερική της Χαλκιδικής, η συνύπαρξη του Ζαχαριάδη της Νεοκαισάρειας με τον προπονητή της Νέας Αγχίαλου, Στέφανου Ξηροφώτου, ως συμπαίκτες, πριν χρόνια στην πάλαι ποτέ Δ' εθνική, όπως αποκάλυψαν έτεροι στη συνέντευξη τύπου

Μan of the match: η αλλαγή του Κοτσιαρίδη στο δεύτερο ημίχρονο, άλλαξε το status quo της αναμέτρησης για τη Νεοκαισάρεια, συνέβαλε τα μέγιστα στην αλλαγή της υπεροχής των πρωτοβουλιών του Πύρασου και o παίκτης δικαιούται τον τίτλο, μαζί με τον σκόρερ των δύο πρώτων γκολ της ομάδας, Νάκα

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com