Κυριακή 6 Μαρτίου 2016

Πύδνα Κίτρους-Αιγινιακός 0-2 HD 2oς Γ' εθνική Διπλό hotspot Αιγινιακού στο Κίτρος

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Διπλό hotspot εγκατάστησε ο Αιγινιακός στο Κίτρος, με ισπανική βοήθεια (Ντίντακ, 2 γκολ), απέναντι στην τοπική Πύδνα (0-2), στη νέα μετάδοση του Metrosport.gr στα περιφερειακά

γήπεδα της Μακεδονίας και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, στο ένα από τα δύο ντέρμπι που φιλοξένησε η Πιερική γη, στον 2ο όμιλο της Γ' εθνικής κατηγορίας.
Με κεκτημένη έκτη ταχύτητα από την εξάρα του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, ο Αιγινιακός πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό, με συντριπτική κατοχή και παραγωγική ανάπτυξη, με τον Ισπανό Ντίντακ ν' ανοίγει το σκορ στο δεκάλεπτο, μετά από επέλαση, κοφτή ντρίπλα και υπέροχη ασίστ συμπαίκτη του. Ο αγώνας ισορρόπησε στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και στις αρχές του δευτέρου, με το Κίτρος, που αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες, να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία και να προσπαθεί με ατομικές ανολοκλήρωτες ενέργειες να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.
Ο αγώνας τελείωσε στο μισό του 2ου ημιχρόνου, με το δεύτερο -replay του πρώτου- γκολ του Ισπανού επιτελικού μέσου, με υποδειγματική αυτή τη φορά ασίστ, μετά από υπέροχη ντρίπλα και προσποίηση, του Γκούρτσα,  που «ντύθηκε» δημιουργός, με το υπόλοιπο του αγώνα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και τις δύο ομάδες να σκέφτονται το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος (με την Πύδνα να έχει ως επιπρόσθετο στόχο και το παιχνίδι για το θεσμό του κυπέλλου ερασιτεχνών)

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Highlights: το γήπεδο κόσμημα του Κίτρους, με αγωνιστικό χώρο παραμυθένιο ιπτάμενο χαλί, οι πρότυπες νεόκτιστες εγκαταστάσεις που είναι εν εξελίξει, οι φίλαθλοι του Αιγινίου που ακολούθησαν την ομάδα τους και πανηγύρισαν τη νίκη της ομάδας τους, οι ατάκες των φιλάθλων προς το τέλος του αγώνα στο διαιτητή του παιχνιδιού, εν είδει συγκριτικής αξιολόγησης!, οι επεμβάσεις του τερματοφύλακα του Κίτρους, το fair play των παικτών σε περιπτώσεις φάουλ,
Man of the match: ο Ισπανός Ντίντακ Ντεβέσα, με άξιους συμπαραστάτες πολλούς από τους συμπαίκτες του, ξεχώριστε για τη συνολική παρουσία του, το μεστό παιχνίδι του, τις καίριες θέσεις, εντός και εκτός μεγάλης περιοχής και την αποτελεσματικότητά του
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com