Τετάρτη 16 Μαρτίου 2016

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Ρήγας Φεραίος 2-0 HD 2ος Γ' εθνική Νίκη survivor Αχιλλέα

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Νίκη survivor, αντίστοιχη των κατορθωμάτων του Αχιλλέα στην Τροία, πέτυχε η Νεοκαισάρεια στο γήπεδό της, με 2-0, απέναντι στην ομάδα του Βελεστίνου, στη νέα
μοναδική αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με έμφαση στην περιφέρεια, για το 2ο όμιλο της Γ' εθνικής κατηγορίας και συνεχίζει τον αγώνα σωτηρίας για την παραμονή στην κατηγορία.
Με συντριπτική κατοχή και διψήφιο αριθμό τελικών στην αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο, ο Αχιλλέας πολιορκούσε με διαφορετικούς κάθε φορά τρόπους την άμυνα του Βελεστίνου, χωρίς να ευτυχήσει να σκοράρει, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο στα ανασταλτικά τους καθήκοντα. Το ίδιο σκηνικό, στο λασπωμένο τερέν, συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ζαχαράκη να πετυχαίνει ένα υπέροχο λυτρωτικό γκολ, μετά από υποδειγματικό συνδυασμό και τον Δεμιρτζόγλου να διπλασιάζει τα τέρματα, μετά από λίγα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έγιναν απειλητικοί στη συνέχεια, προσπαθώντας να μειώσουν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τη συνέχεια των αγώνων των δύο ομάδων να αναμένεται εξίσου συναρπαστική.

Highlights: οι διάλογοι των παικτών των δύο ομάδων μεταξύ τους, αλλά και με διαιτητή-βοηθό, με απολαυστικές ατάκες καθώς και των αμυντικών του Ρήγα Φεραίου, με αφορμή την επίτευξη του γκολ του Αχιλλέα και την παρουσία ποδοσφαιριστή, με καταγωγή από την Πιερία στο Ρήγα, η συνήθης «εκκωφαντική» είσοδος της γιατρού της Νεοκαισάρειας στο γήπεδο, η «γαλαξιακή» σέντρα-σουτ του Νάκα, που θα συνιστούστε το «γκολ της χρονιάς», αν δεν ακολουθούσε η εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα Κεφαλά των φιλοξενούμενων, το πρώτο καθοριστικό γκολ του Ζαχαράκη, σεμιναριακής ποδοσφαιρικής ευφυίας, από ασίστ τακουνάκι, «χάρμα ειδέσθαι», του Νάκα, η «πατρική» συμπεριφορά του διαιτητή, χωρίς κατάχρηση κίτρινης κάρτας, με αποκορύφωμα το fairplay της κίτρινης στον τερματοφύλακα του Αχιλλέα και το επικό «ελάτε εδώ, και οι δύο σας θέλουν οι ομάδες σας, τέλος!!!» σε δύο αντίπαλους που φιλονικούσαν επί ώρα, χωρίς να κιτρινίσει κανέναν, οι τρολ ατάκες της κερκίδας που πάντα στη Νεοκαισάρεια είναι cult, για χέρια, μύτες, «βιαίο χτύπημα» (σωστά τονίζουμε!), 14άρια, Mπάρτσα, μάγκες και συναφή, όπως αποτυπώνονται αποκλειστικά στην κάμερα του Metrosport.gr, η αμυντική απόκρουση με το γόνατο, παρακαλώ, του Τασίδη, η επίμαχη φάση για τον Ρήγα, μετά το 2-0,

Man of the match: το χρυσό πρώτο γκολ χαρίζει δικαιωματικά τον τίτλο στο σκόρερ Ζαχαριάδη, με τους περισσότερους πάντως παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη να κινούνται σε υψηλά επίπεδα απόδοσης
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.