Πέμπτη 21 Απριλίου 2016

Αναγέννηση Σβορώνου-Πιερικός Αστήρ Κ. Αγιάννη 2-1 HD B' Πιερίας Αναγέννηση ανατροπής... από Σβορώνο!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Αναγέννηση. ολικής ανατροπής από το Σβορώνο, εξασφάλισε στους νεαρούς, ως επί το πλείστον, παίκτες της, το δικαίωμα της συμμετοχής στους αγώνες μπαράζ, στη νέα

αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με τη νίκη απέναντι στον Πιερικό Αστήρ Κάτω Αγιάννη με 2-1, στον αγώνα κατάταξης, στο ουδέτερο γήπεδο στο Μυλαύλακο, για το πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Σ' ένα παιχνίδι "ανεμοστρόβιλο", λόγω των ισχυρών ανέμων, ο Κάτω Αγιάννης, μετά από ένα στείρο 1ο ημίχρονο, προηγήθηκε στα μισά του 2ου, με υπέροχη καρφωτή κεφαλιά, "γερμανικού τύπου", του νεοεισελθόντα στον αγώνα, Χειμωνά και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει το παιχνίδι, με τις ευκαιρίες Αραβίδη και Μπαρά, για να δεχτεί τελικά την ισοφάριση από τους παίκτες της Αναγέννησης, που κατέθεσαν ψυχή και αποθέματα δυνάμεων, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γούτσιου στις καθυστερήσεις (απόρροια φάουλ απειρίας ποδοσφαιριστή), οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.
Η Αναγέννηση Σβορώνου, με κεκτημένη ταχύτητα από την ισοφάριση, πέτυχε το γκολ της νίκης, διατήρησε ανέπαφη την εστία της στο 2ο ημίχρονο της παράτασης και θα προσπαθήσει να υπερβεί τον εαυτό της στον αγώνα με το Δία Δίου στη συνέχεια.

Man of the match: ο σκόρερ των δύο τερμάτων της Αναγέννησης, Δ. Γούτσιος, συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή και στη νίκη της ομάδας του, πήρε πολλές προσπάθειες, μοίρασε μπάλες, είχε πολλά τρεξίματα και έδειξε στοιχεία ολοκληρωμένου ποδοσφαιριστή, με ταχύτητα και τεχνική

Highlights: οι φίλαθλοι των δύο ομάδων που γέμισαν την κερκίδα του εξαιρετικού γηπέδου του Ατρόμητου Κατερίνης, που φιλοξένησε τον αγώνα κατάταξης, αλλά παρακολούθησαν και περιμετρικά το παιχνίδι, οι δύο (!) νοσηλεύτριες της αναμέτρησης, οι πανηγυρισμοί των παικτών στα γκολ των δύο ομάδων και οι αντιδράσεις τους στις χαμένες ευκαιρίες, οι νουθεσίες διαιτητή σε παίκτες και προπονητή, οι εναλλαγές των συναισθημάτων των ποδοσφαιριστών ανάλογα με την εξέλιξη του σκορ, η τελευταία απίστευτη ευκαιρία του Σβορώνου να πετύχει 3ο γκολ, σχεδόν προ κενής εστίας, στα τελευταία λεπτά της παράτασης, το fair play νικητών και ηττημένων
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Eπικοινωνία: liviostitos@hotmail.com