Δευτέρα 18 Απριλίου 2016

Όλυμπος Λεπτοκαρυάς-ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης 2-1 HD "Βουτιά τελικού" Λεπτοκαρυάς

Του Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

«Βουτιά τελικού» έκανε η Λεπτοκαρυά, με θέα τον Όλυμπο και αντίπαλο τους Πόντιους

Κατερίνης (2-1), στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, στο «talk of the town match», πριν την έναρξη αλλά και μετά, απολαμβάνοντας τη διαδικασία των καταδύσεων, μέχρι τον τελικό με το Διαγόρα Σεβαστής, για μία θέση στον ήλιο της διεκδίκησης της ανόδου, μέσω μπαράζ, στη Γ' εθνική κατηγορία.
Σε μία αναμέτρηση χωρίς αύριο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον «Μanolo» Κουμορτζή, στο 1ο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την υπεροχή στο χώρο του κέντρου. Η υπόδειξη πέναλτι από το διαιτητή, σε επιθετική ενέργεια του Καραμανώλα των Ποντίων, σε μία φάση που αποτυπώνει, για άλλη μία φορά, το stop καρέ της κάμερας του Metrosport.gr, στιγμάτισε το παιχνίδι και προκάλεσε τις αντιδράσεις και τις διαμαρτυρίες των παικτών και φιλάθλων της Λεπτοκαρυάς, που δεν καταλάγιασαν και μετά την επίτευξη του γκολ, στην εύστοχη εκτέλεσή του από τον Ίτσιο (1-1), αλλά αντίθετα αυξήθηκαν, με γεωμετρική πρόοδο, μετά και την αποβολή του Αρζάνα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 2ο ημίχρονο, το αριθμητικό πλεονέκτημα των Ποντίων, λειτούργησε συσπειρωτικά για τη Λεπτοκαρυά και αποπροσανατολιστικά για την ΑΕΠ, που έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, με αποτέλεσμα να μην έχει τις ευκαιρίες -με λίγες εξαιρέσεις- για να πετύχει το γκολ της νίκης πρόκρισης, μέχρι την αποβολή του Ίτσιου, όπου το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, για να λήξει τελικά, με νικήτρια την ομάδα του Ολύμπου, με γκολ του Τζόβα στα τελευταία λεπτά.

>

Highlights: η επίμαχη φάση του πέναλτι και των δύο αποβολών, το καταπληκτικό γκολ του Απ. Τζόβα, απόρροια μίας μαγικής, σεμιναριακά συνδυαστικής, επιθετικής ενέργειας πολλών συμπαικτών του, από τη μία άκρη σχεδόν του γηπέδου στην άλλη, με κατάληξη ένα αριστοτεχνικό αριστερό βον πλανέ, με την μπάλα στον αέρα, οι διάλογοι και οι στιχομυθίες ποδοσφαιριστών και προς το διαιτητή, τα σταυροκοπήματα παικτών και οι ατάκες των φιλάθλων, οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Λεπτοκαρυάς

Μan of the match: το τρίγωνο των Βερμούδων, που αποτελεί το κεντρικό δίδυμο της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων, Δ. Σιαμήτρας & S. Κazalov,  μαζί με τον πορτιέρο, Α. Σαρρή, δικαιούται τον τίτλο, για την αμυντική προσήλωση, την ψυχραιμία, τις καίριες παρεμβάσεις, την πειθαρχία, την καθοδήγηση και τη σταθερότητα μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης
Σε επαγγελματική  ποιότητα εικόνας και ήχου.
Eπικοινωνία: liviostitos@hotmail.com