Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016

ΓΑΣ Σβορώνου-ΑΕ Καρίτσας 0-0 HD 5η A' EΠΣ Πιερίας Μηδέν σε σκορ, δέκα με τόνο στ' άλλα!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Με μηδέν στο τελικό σκορ και δέκα με τόνο σε ρυθμό, φάσεις και κόσμο, βαθμολογήθηκε η νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, στο τοπικό ντέρμπι των πρωτοπόρων του

πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, ανάμεσα στον τοπικό ΓΑΣ Σβορώνου και την ΑΕ Καρίτσας, σ’ ένα αξιοζήλευτο ανοιξιάτικο ποδοσφαιρικό απόγευμα.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι, με δύο βασικές απουσίες στη σύνθεσή τους, κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα στο χώρο του κέντρου και έφταναν με αξιώσεις έξω από την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να δημιουργήσουν επικίνδυνες τελικές στην εστία, την ίδια στιγμή που η ΑΕ Καρίτσας σταδιακά, όσο περνούσε η ώρα, ανακτούσε την ισορροπία, χάνοντας πιο ουσιαστικές ευκαιρίες για να προηγηθεί, χωρίς πάντως και αυτή με τη σειρά της να καταφέρνει ν’ απαγκιστρωθεί από την πίεση των γηπεδούχων, που έβγαιναν τις περισσότερες φορές πρώτοι στα μαρκαρίσματα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας, από ένα σημείο και μετά είχε καταιγιστικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να φεύγουν στο μεγάλο χώρο και να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ της νίκης χωρίς αποτέλεσμα. Η Καρίτσα έδειξε μεγαλύτερο άγχος επικράτησης, με έλλειψη ψυχραιμίας στην τελική πάσα στις επιθέσεις από τα άκρα, ενώ ο Σβορώνος άντεξε, με αξιοσημείωτη φυσική κατάσταση και προσπάθησε να πετύχει το γκολ της νίκης μέχρι το τέλος, χωρίς φόβο, με νεανικό θράσος και περισσή φιλοδοξία.
Man of the match: πολλοί παίκτες και των δύο ομάδων πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, με τη μερίδα του λέοντος ν’ ανήκει στους πολύ μικρούς ηλικιακά και στους πολύ μεγάλους!
Ηighlights: οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων που έκαναν «sold out» match της αγωνιστικής την αναμέτρηση, οι εντάσεις και οι εκρήξεις των ποδοσφαιριστών με το διαιτητή αλλά και μεταξύ τους, με αφορμή κίτρινη κάρτα και διαμαρτυρίες για χτύπημα εκτός φάσης, με τους αρχηγούς των δύο ομάδων και τους ψυχραιμότερους να «σβήνουν» τη φωτιά, οι στιγμές fairplay μεταξύ των αντιπάλων, η μαγική τριπλή (sic!) ντρίπλα του Παναγιωτίδη των γηπεδούχων και οι κούρσες, από το… σπίτι του μέχρι την αντίπαλη εστία, του Μυστρίδη, οι καταλυτικές επεμβάσεις του Τσιλιμίγκα των φιλοξενούμενων, η σταθερότητα και οι επεμβάσεις και των δύο τερματοφυλάκων, ο απίστευτος αγωνιστικός ρυθμός του παιχνιδιού, με τον κόσμο στην κερκίδα να είναι συμμετοχικός και εκδηλωτικός, η διπλή box to box ευκαιρία των δύο ομάδων, σε διάστημα ενός λεπτού, στο peak του αγώνα, η λανθασμένη γλωσσολογικά κλητική προσφώνηση… του Αετού της Καρίτσας (Αετός, αντί Αετέ!), ο πολύ χαμηλός μέσος όρος ηλικίας των γηπεδούχων του Σωτήρη Ζιώγα, οι παίκτες και οι παράγοντες της Σεβαστής, που μετά την 4άρα, με την οποία φιλοδώρησαν την Ιστιαία, «μετακόμισαν» στο Σβορώνο για να δουν το τοπικό ντέρμπι
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.