Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016

Εκτός τελικού κυπέλλου η Πύδνα Κίτρους μετά την ήττα με 2-3 από τη Νίκη Βόλου

Eχοντας ένα εντυπωσιακό 20λεπτο, έναν Νικλητσιώτη που σέρβιρε και σκόραρε, έναν Τζήμα που την κράτησε όρθια στο 2ο ημίχρονο και παίκτες που έδειξαν ότι το ήθελαν
περισσότερο, η Νίκη πήρε την πρόκριση στον τελικό του 2ου ομίλου, κερδίζοντας με σκορ 3-2 την Πύδνα στο Κίτρος.
Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν στο 10’ με τον Μαλακασιώτη, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νικλητσιώτη στο 21’ και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσουν στην ισοφάριση των γηπεδούχων με τον Κορέτα στο 53’. Στην πίεση που άσκησε η Πύδνα στο τελευταίο μισάωρο η Νίκη είχε έναν Τζήμα που κατέβασε ρολά και κράτησε όρθια την ομάδα του.
Το ματς
Πριν ακόμη οι δύο ομάδες βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό, ο Μακράκης βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Τζήμα. Η παρολίγο ψυχρολουσία του 2ου λεπτού, αφύπνισε τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου που ανέβασαν στροφές και σ’ ένα δεκάλεπτο πέτυχαν τρία τέρματα από τα οποία “μέτρησαν” τα δύο.
Νικλητσιώτης σέρβιρε και σκόραρε
Στο 10ο λεπτό ο Νικλητσιώτης σέρβιρε στο πέναλτι, ο επερχόμενος Μαλακασιώτης πλάσαρε στην αριστερή γωνία του Κούζα ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν όμως το σουτ του Μακράκη στο 13’ εξουδετέρωσε ο Τζήμας. Τρία λεπτά αργότερα ο Νικλητσιώτης γέμισε με σέντρα, ο Κόλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το σημαιάκι του επόπτη έμεινε σηκωμένο, ακυρώνοντας το τέρμα. Στο 21’ ο Νικλητσιώτης σε μία ακόμη επέλασή του, έκανε το ένα-δύο με τον Κόλα πάτησε περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-2 για την ομάδα του.
Στο παιχνίδι και πάλι η Πύδνα με τον Γ. Κυπαρίσση
Το 0-2 αποσυντόνισε όχι μόνο τους γηπεδούχους αλλά και τους παίκτες της Νίκης που δυσκολεύτηκαν στη διαχείριση αυτού του σημαντικού προβαδίσματος στο σκορ. Η Πύδνα πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και αφού πέρασε ένα πολύ νευρικό δεκάλεπτο, κατάφερε να δημιουργήσεις τις προϋποθέσεις για να μειώσει. Στο 38’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να δουν τον επόπτη να τους ακυρώνει γκολ, με τον Στούμπο να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως το γκολ που πέτυχε η Πύδνα ήταν κανονικότατο και σε μία στιγμή που η Νίκη ήταν στην επίθεση σε κερδισμένο κόρνερ. Συγκεκριμένα στο 42’ ο Γ. Κυπαρίσσης έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, το σουτ που επιχείρησε άλλαξε πορεία από τα πόδια του Ναουμίδη, ξεγέλασε τον Τζήμα και κατέληξε στα δίχτυα, μειώνοντας για την ομάδα του. Στα τρία εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας και στα τέσσερα των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να αποσύρονται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-2.
Ψυχρολουσία από τα αποδυτήρια
Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε στο δεύτερο η Πύδνα καθώς μόλις δύο λεπτά μετά το εναρκτήριο σφύριγμα του κ. Χανίδη ο Μακράκης με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα καθώς στο γέμισμα και πριν η μπάλα φτάσει στον Μακράκη, ο Δήμας που έγινε ο πρώτος αποδέκτης της σέντρας ήταν εκτεθειμένος.
Άμεση απάντηση με Κορέτα
Κι ενώ το μομέντουμ ήταν με τους γηπεδούχους καθώς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επανέλθουν σ’ ένα παιχνίδι που βρέθηκαν πίσω με δύο τέρματα πίσω, η Νίκη ήταν αυτή που πέτυχε τρίτο τέρμα. Συγκεκριμένα στο 53’ ο Νικλητσιώτης έκανε την επέλαση από τα αριστερά, «έσπασε» στην μικρή περιοχή, ο Μαλακασιώτης δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ, ο Κούζας έδιωξε προσωρινά, από τις κόντρες κερδισμένος βγήκε ο Κορέτα που πλάσαρε για να κάνει το 2-3.
Κράτησε ο Τζήμας
Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα το γήπεδο έγειρε προς το μισό της Νίκης, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Όσο το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του η πίεση των παικτών του Γιώργου Χατζάρα αυξάνονταν με τις σημαντικότερες ευκαιρίες να καταγράφονται στο τρίλεπτο 79-82’. Οι παίκτες της Πύδνας βρέθηκαν δύο φορές (79’ Κόλα, 82’ Μακράκης) τετ α τετ με τον Τζήμα όμως και στις δύο νικητής αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της Νίκης, με αποτέλεσμα το τελικό σφύριγμα του κ. Χανίδη να βρίσκει παίκτες και προπονητή μία αγκαλιά.
Στον τελικό η Νίκη θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Απόλλων Λάρισας – ΑΕ Καραϊσκάκης, εκτός έδρας.
Το φιλμ του αγώνα
2’ Σουτ του Μακράκη, επέμβαση στην αριστερή του γωνία ο Τζήμας κόρνερ η μπάλα.
10′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Νικλητσιώτης σέρβιρε στο πέναλτι, ο επερχόμενος Μαλακασιώτης πλάσαρε στην αριστερή γωνία του Κούζα ανοίγοντας το σκορ
13’ Σουτ του Μακράκη, μπλοκάρει ο Τζήμας
16′ Ακυρώνεται το γκολ που πέτυχε ο Κόλα με το κεφάλι καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ
21′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Νικλητσιώτης συνδυάστηκε με τον Κόλα μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά του γωνία

28′ Κίτρινη στον Μακράκη
37′ Κίτρινη στον Μαλακασιώτη​
38′ Ακυρώνεται γκολ της Πύδνας καθώς ο Στούμπος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, μετά από σέντρα σε εκτέλεση φάουλ του Ιορδανίδη
42′ Γκολ για την Πύδνα. Ο Γ. Κυπαρίσσης βρήκε τον χώρο από δεξιά μπήκε στην περιοχή, το σουτ που επιχείρησε άλλαξε πορεία από τα πόδια του Ναουμίδη, ξεγέλασε τον Τζήμα και κατέληξε στα δίχτυα, μειώνοντας για την ομάδα του
45’+4’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου
2ο ημίχρονο
47′ Γκολ για την Πύδνα. Ο Κόλα έκανε τη σέντρα η μπάλα έφτασε στον Μακράκη, ο οποίος με σουτ ισοφάρισε για την Πύδνα. Διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι παίκτες της Νίκης
53′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Νικλητσιώτης έκανε την επέλαση από τα αριστερά, «έσπασε» στην μικρή περιοχή, ο Μαλακασιώτης δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ, ο Κούζας έδιωξε προσωρινά, από τις κόντρες κερδισμένος βγήκε ο Κορέτα που πλάσαρε για να κάνει το 2-3
74′ Σουτ του Γ. Κυπαρίσση, άουτ η μπάλα
79′ Ο Κόλα απέναντι από τον Τζήμα, νικητής ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων που έδιωξε σε κόρνερ σώζοντας την ομάδα του από βέβαιη ισοφάριση
82′ Τετ α τετ του Μακράκη με τον Τζήμα, μετά από κάθετη πάσα του Κόλα, νικητής και πάλι ο τερματοφύλακας της Νίκης που απέκρουσε με τα πόδια
83′ Σουτ του Τσαρτσαρή από καλή θέση, κοντράρει και απομακρύνει ο Ναουμίδης
86′ 2η κίτρινη και κόκκινη για τον Μακράκη, που εκβίασε το πέναλτι
89′ Σουτ του Ιορδανίδη στην πλάτη του Ναουμίδη η μπάλα και απομακρύνεται
90’+3’ Τέλος του αγώνα
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
Πύδνα Κίτρους (Γ. Χατζάρας): Κούζας, Κωτσιόπουλος, Κόλα, Στούμπος, Δήμας, Κυπαρίσσης Γ., Κυπαρίσσης Ν. (72’ Γούτσιος), Καραγκούνης, Ιορδανίδης, Μακράκης, Τσατσαρής
Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαγεωργίου, Παπαδήμας, Ναουμίδης, Δημολιός (64’ Παρασκευαΐδης), Μέτσε, Πετράκος, Κόλα (84’ Ζενούνης), Νικλητσιώτης, Μαλακασιώτης (90’ Κόκκας), Κορέτα
Πηγή: goalpost