Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016

ΕΠΣ Πιερίας - ΕΠΣ Πέλλας (Μικτή Νέων) 3-4 HD To remake της ταινίας "ΠΑΟΚ-Ατρόμητος" 31-11-16

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Mε οδηγό το πρόσφατο παιχνίδι-κινηματογραφική ταινία «ΠΑΟΚ-Ατρόμητος, ολική

ανατροπή», οι μικτές ομάδες Νέων της ΕΠΣ Πιερίας και της ΕΠΣ Πέλλας, στη νέα παρθενική αποκλειστική εμφάνιση του Metrosport.gr, έκαναν… ό,τι μπορούσαν και τελικά κατάφεραν να «σκηνοθετήσουν» το remake της ταινίας, με διαφορετικούς πρωταγωνιστές και το ίδιο ανεπανάληπτο σκορ 3-4 (νικήτρια η φιλοξενούμενη ΕΠΣ Πέλλας), στο Ενωσιακό Γήπεδο της Νέας Εφέσου, χωρίς ευτυχώς το τρίτο ημίχρονο του αγώνα της Superleague και τη συνακόλουθη χιονοθύελλα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, στο 2ο όμιλο του πρωταθλήματος των Μικτών Ενώσεων.
Με αυθεντικό χατ τρικ του Τσιάκαλου στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νέοι της Πέλλας πέτυχαν το νικητήριο τέταρτο γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με buzzer bitter, τη στιγμή που οι αντίστοιχοι της ΕΠΣ Πιερίας είχαν κατορθώσει δύο φορές να ισοφαρίσουν σε 2-2 και 3-3 (έχαναν με 0-2 και 2-3), επιχειρώντας να κάνουν διαστημική προσγείωση στον πλανήτη… όνειρο, κερδίζοντας ένα παιχνίδι που θα μείνει στην Ενωσιακή ιστορία για το χιτσκοκικό φινάλε και τη συγκλονιστική εξέλιξή του στη διακύμανση του σκορ.
Οι νικητές προηγήθηκαν με τον Παπαδόπουλο, πριν ακολουθήσει η τριπλή καταιγίδα, ονόματι Τσιάκαλος, ενώ οι Πιεριείς σκόραραν με τους Κουκουνάρα (δύο γκολ) και Ιωαννίδη με πέναλτι.
Man of the match: ο σκόρερ των τριών γκολ, Τσιάκαλος (σημειωτέον αποχώρησε με τραύμα, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα), ήταν εξωπραγματικός στην κυριολεξία και στη μεταφορά, κάνοντας αναμφισβήτητα το «ημίχρονο της ζωής του», με διαστημική απόδοση, έκρηξη με και χωρίς την μπάλα, διείσδυση, ταχύτητα και υψηλή τεχνική κατάρτιση, αποτελεσματικότητα στις τελικές και ωριμότητα ενήλικα, στη διαχείριση των φάσεων και του χρόνου. Το μέλλον δεν του ανήκει, αυτός είναι το μέλλον...
Highlights: οι αποκλειστικές σπαρταριστές otherside, όπως πάντα, συνεντεύξεις των Παίδων και των Νέων των ΕΠΣ Πιερίας και Πέλλας, με τη δημοσιογραφική… χιονόμπαλα του Nίκου Κολίτση και του Metrosport.gr, που βγάζουν και εδώ το αποκλειστικό πανελλαδικά εισιτήριο… διαρκείας, που μόλις κυκλοφορήσουν θα γίνουν viral, μαζί με το ανεπανάληπτο backstage παίδων και νέων, που μας έκαναν κυριολεκτικά να ξεχάσουμε το τσουχτερό κρύο και τη χαμηλή θερμοκρασία, με μοναδικό φόντο το χιονισμένο Όλυμπο απέναντι…, οι εξωφρενικά… ξέφρενοι πανηγυρισμοί στο τελευταίο γκολ των παικτών της Πέλλας και των αντίστοιχων της Πιερίας στην ισοφάριση, το ανεπανάληπτο κοντράστ συναισθημάτων στο τέλος νικητών και ηττημένων, με το σφύριγμα της λήξης

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com