Δευτέρα 3 Απριλίου 2017

Πιερικός-Διαγόρας Σεβαστής 1-0 HD 2ος Γ' εθνική "Σεβαστή προσοχή" ο Πιερικός!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Σεβαστή… προσοχή (1-0) επέδειξε ο ιστορικός Πιερικός στο ντέρμπι-φωτιά με το φιλόδοξο Διαγόρα στην Κατερίνη, στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr,

εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του, στην τελική ευθεία του μαραθώνιου, στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι είχαν καταιγιστικό ρυθμό στο παιχνίδι τους, με συνεχείς πλαγιοκοπήσεις και δημιουργικό παιχνίδι των χαφ, έβγαιναν πρώτοι στις προσωπικές μονομαχίες και δημιουργούσαν συνεχή ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Ζιώγα, βρέθηκαν, μεταξύ άλλων, δύο φορές σε ανεπανάληπτα τετ α τετ, με τους Παπαδόπουλο και Σεχολάρι (η μπάλα αποκρούστηκε από Αλυσανδράτο και στη συνέχεια προσέκρουσε και στη ρίζα του δοκαριού), έχοντας παράλληλα και την κατοχή στο χώρο του κέντρου, με τη Σεβαστή να παλινδρομεί και να ψάχνει την ισορροπία σε όλες τις γραμμές και μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα απείλησε κυρίως από στημένες μπάλες.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πιερικός μπήκε και πάλι πιο αποφασιστικά, πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να μπορεί να βρει στον κατάλληλο χρόνο τον παίκτη για να προοωθήσει την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού και ενώ η Σεβαστή, με αλλαγές, πλέον, στην σύνθεσή της από τον προπονητή, Κώστα Παπαδόπουλο, είχε ανεβάσει στροφές, πίεζε και δημιουργούσε προϋποθέσεις ευκαιριών -με αποκορύφωμα την «ευκαιρία της χρονιάς» από τον Δημητρίου προ κενής εστίας-, ο αρχηγός της ομάδας του Πιερικού, Σίμος Παπαδόπουλος, πέτυχε το χρυσό γκολ της νίκης, που έμελλε να διαμορφώσει και το τελικό σκορ, καθώς οι φιλοξενούμενοι, παρά τις προσπάθειές τους, δεν κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν.
Highlights: οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, οι διάλογοι με το διαιτητή και κυρίως με το βοηθό, οι στιγμές έντασης, που κορυφώθηκαν, λίγο μετά το τελευταίο σφύριγμα και εκτονώθηκαν σύντομα, με την πυροσβεστική παρέμβαση των ψυχραιμότερων, οι επίμαχες φάσεις, που καταγράφει η κάμερα του Metrosport.gr, η «ενός λεπτού σιγή» που κρατήθηκε και τηρήθηκε ευλαβικά απ’ όλους, για τους φιλάθλους Νίκο Ζήσκα και Γιώργο Ντιρλαντά (που συνοδεύτηκε από την ανάλογη μουσική υπόκρουση), που έφυγαν πρόσφατα από τη ζωή, οι κίτρινες κάρτες, οι προκλήσεις, τα σκληρά μαρκαρίσματα, οι αντεγκλήσεις και οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, ακόμα και με… θεατρικό παιχνίδι, να κερδίσουν πρόσκαιρα πλεονέκτημα, οι λεκτικές αντιπαραθέσεις… για χωριά και πόλεις, οι πανηγυρισμοί των νικητών στο γήπεδο και στ’ αποδυτήρια, οι «γαλλικές» οπαδικές φιλοφρονήσεις, οι αντιδράσεις νικητών και ηττημένων, οι αποκρούσεις των τερματοφυλάκων, τα χαμένα τετ α τετ, οι επικλήσεις στα θεία και οι νουθεσίες ενώπιον του διαιτητή, τα τελευταία δραματικά λεπτά, με την προώθηση ακόμα και του πορτιέρο Αλυσανδράτου, που λίγο έλειψε να πετύχει και γκολ με ανάποδο ψαλιδάκι!, η γεμάτη ειδήσεις και δηλώσεις-φωτιά συνέντευξη τύπου προπονητών και ποδοσφαιριστών, όλα με φόντο…το χιονισμένο Όλυμπο!
Man of the match: όλοι οι παίκτες του Πιερικού, μηδενός εξαιρουμένου, δικαιούνται τον τίτλο για το πάθος και την αγωνιστικότητά τους, σε μία εξαιρετική εμφάνιση, που συνοδεύτηκε από μία μεγάλη νίκη σε τοπικό ντέρμπι γοήτρου και ουσίας

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com