Δευτέρα 3 Απριλίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 66-57

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με του Ερμή Λαγκαδά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.
Αποδίδοντας για μία ακόμα φορά εξαιρετικά την άμυνα, ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε του φορμαρισμένου Ερμή Λαγκαδά, σημειώνοντας την Τρίτη συνεχόμενη του νίκη και πλέον βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, κάνοντας ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην Β’ Εθνική Κατηγορία.
Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα της Κατερίνης, η οποία μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και παίζοντας αποτελεσματικά, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 13-3 με την συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα. Η διαφορά έφτασε στους δεκατρείς πόντους (20-7) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της περιόδου η οποία βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 20-11.
Καλύτερα μπήκε ο Ερμής Λαγκαδά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε σταδιακά τη διαφορά, η οποία έφτασε σε απόσταση ενός καλαθιού (23-21), 7’ 13” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η αντίδραση της ομάδας του Στέλιου Χατζηιωάννου της έδωσε το προβάδισμα με 32-23, 2’ 30” πριν το ημίχρονο, με τη δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-29.
Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να ξαναφτάνει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (46-36), 2’ 40” πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, η οποία έληξε με 50-42.
Ο Ερμής Λαγκαδά προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 56-54, 6’ 13” πριν το τέλος, ωστόσο η αποφασιστικότητα για τη νίκη των παικτών του Πιερικού Αρχέλαου δεν του το επέτρεψε, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 8-1 στα τελευταία 1’ 59” κατέκτησε τη νίκη με 66-57.
Διαιτητές: Καλογερόπουλος – Τσιαπλής.
Δεκάλεπτα: 20-11, 37-29, 50-42, 66-57.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Γκοντόπουλος, Καλτσουνάς, Γκογκίδης 13 (2), Καραγκιολίδης 23, Χανέλλι, Τοπούζης 6, Κωνσταντινίδης 6, Τσιρογιάννης 14 (1), Τζιοβάρας, Παπαμιχαήλ 2, Χατζηλάμπρου.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Αβοκάτος, Σπουργίτης, Μήνου 2, Ακεψιμαϊδης 17 (2), Μάρουσιτς 1, Νώτης 5, Παρίτσης 8 (1), Πιλκούδης 6, Μέλλιος 4, Γκαμούρας 8, Ελευθεριάδης, Καντάρκος 6.