Δευτέρα 28 Μαρτίου 2016

Αιγινιακός-Πιερικός 3-0/ 2oς Γ' εθνική Τριπλό τελεφερίκ κορυφής Αιγινίου

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Με τριπλό εναέριο τελεφερίκ, μέσω Πιερικού (3-0), πέρασε πάνω από το «γιοφύρι της Άρτας» (ΑΕ Καραϊσκάκη), ο Αιγινιακός και αναρριχήθηκε στην κορυφή του Ολύμπου, με το

Μetrosport.gr ν' αποτυπώνει τη μαγευτική θέα, στον 2ο και πιο ανταγωνιστικό όμιλο της Γ' εθνικής κατηγορίας, απαντώντας παράλληλα στον Πιερικό με το ίδιο νόμισμα, αξίας ενός γκολ λιγότερου, από την ήττα-αποκλεισμό στον ημιτελικό κυπέλλου της τοπικής ένωσης.
Με ασφυκτικό pressing από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης, σήμα κατατεθέν της ομάδας του Περικλή Αμανατίδη, ο Αιγινιακός αιφνιδίασε τους αντιπάλους του και μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε ήδη πετύχει δύο τέρματα, με τους Ντεβέσα (Ντίντακ) και Καρακατσάνη, για να κλειδώσει με το τρίτο γκολ ο «συνήθης ύποπτος» Γκούρτσας, λίγο πριν κλείσει το πρώτο 45λεπτο. Το δεύτερο ημίχρονο, με το διαμορφωθέν σκορ, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αιγινιακό να κάνει συντήρηση δυνάμεων και τον Πιερικό να σκέφτεται τη διαχείριση της δύσκολης συνέχειας, με κομβικής σημασία παιχνίδια για την παραμονή του στην κατηγορία.

Highlights: τα ball boys του Αιγινιακού που, εκτός του ότι δήλωσαν αυθόρμητα ως πρώτη ποδοσφαιρική προτίμηση «Αιγινιακός», χωρίς καμία εξαίρεση, χτύπησαν απολαυστικά πέναλτι στις δύο εστίες, στην ανάπαυλα, με διαιτητή το Μetrosport.gr!, το γκολ του Καρακατσάνη του Αιγινιακού, ως προϊόν εκπληκτικής συνδυαστικής ενέργειας πολλών παικτών, εντός και εκτός περιοχής, σεμιναριακής λογικής, υποδειγματικής τεχνικής και αξιοσημείωτης υπομονής, που τείνει να συναγωνιστεί το «γκολ της χρονιάς» του Αποστολίδη του Πιερικού, της προηγούμενης αγωνιστικής, οι φίλαθλοι του Πιερικού που αποχώρησαν σταδιακά από το γήπεδο, ενώ κατέβασαν και πανό που είχαν αναρτήσει πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ως ένδειξη απογοήτευσης για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα, οι φίλαθλοι του Αιγινιακού που τείνουν να εθιστούν στις επιτυχίες και στις νίκες και το τελικό φίνις των πανηγυρισμών των παικτών των γηπεδούχων

Man of the match: ο Ισπανός Ντεβέσα (Ντίντακ) ήταν και πάλι ο κινητήριος μοχλός στη μεσαία γραμμή των γηπεδούχων, με άξιους συμπαραστάτες πολλούς από τους συμπαίκτες του στη μεσοεπιθετική γραμμή και ο Καρακατσάνης για το 2ο γκολ και την τελική πινελιά στην υπέροχη επιθετική ενέργεια της ομάδας του, εκτός και αν -δημοσιογραφικής αδείας- μας επιτρέψετε να το μοιραστούν τα ταλαντούχα παιδάκια του Αιγινιακού!!!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Eπικοινωνία: liviostitos@hotmail.com